ABD: İran dün 7, bugün 1 füze fırlattı

ABD: İran dün 7, bugün 1 füze fırlattı.6790
  • Giriş : 11.07.2008 / 08:32:00

ABD, tespitlerine göre, İran medyasının belirttiği gibi yeni bir dizi değil, bugün sadece bir adet füze fırlattığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD Savunma Bakanlığından isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, ülkesinin tespitine göre, İran'ın dün biri İsrail'i vuracak kapasitede menzile sahip Şahab 3 olmak üzere 7 füze denemesi yaptığını belirtti.

Aynı yetkili, "İranlıların bugün de bir füze attıkları görülüyor, ancak bu dünkü deneme sırasında başarısız olan ve operasyonel hale getirildikten sonra bugün fırlatılan füze olabilir" diye konuştu.

İran tarafından dün yayınlanan ve yerden yere dört füzenin başarıyla fırlatıldığını gösteren bir fotoğrafın da dördüncü füzenin eklenmesi için fotomontaj yapıldığı izlenimi verdiği bildirilmişti.

Merkezi Londra'da bulunan Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü uzmanı Mark Fitzpatrick, İran'ın Devrim Muhafızları tarafından yayınlanan ve havada yükselmekte olan 4 füzeyi gösteren fotoğraftaki füzelerden birinin, ardında bıraktığı duman izi ve toz bulutuna bakılınca, bunun başka bir füzeden kopyalanmış izlenimi yarattığını ifade etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*