ABD: İran'dan doğalgaz almayın

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

Nükleer programını askıya almayan Tahran’ı ekonomik kıskaca almaya çalışan ABD, İran’dan doğalgaz almayı kesmesi için Türkiye ile temasa geçti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeleri, nükleer programını askıya almadığı gerekçesiyle İran’a uygulanacak yaptırımlar konusunda 2 haftadır art arda toplantılar yapıyor. İran’ın silah satışına yasak, kamu şirketlerinin yurtdışındaki malvarlıklarının dondurulması ve İran’a ihracat yapan yabancı şirketlere kısıtlamalar getirilmesi öngürülüyor. BM’de bu tartışmalar yaşanırken, ABD diğer yandan ek taraflı olarak İran’ı ekonomik olarak kıskaca almaya çalışıyor. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 3 numaları ismi Nick Burns ilk kez, doğalgaz anlaşmalarını iptal etmesi için Türkiye ile temasa geçildiğini açıkladı.

Burns’ün ABD Senatosu’nda, İran’a mali yaptırımlar konulu oturumda, senatörler, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelerin İran’dan gaz almasından duydukları memnuniyetsizliği dile getirdi. Burns “Bazı müttefiklerimiz ki Türkiye bunların önde gelenlerinden biri ve ortağımız Hindistan, İran ile uzun vadeli petrol ve gaz ilişkisi içinde. Biz de gelecek için başka alternatifler bulunduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Biz, İran’ın enerjisine bağımlılıktan sistematik biçimde uzaklaşılması yönünde hareket sağlamaya çalışıyoruz” dedi. Burns, Türkiye’yi İran gazından vazgeçirmeye çalışmanın zor olduğunu da sözlerine ekledi.

Gazın yüzde 18’i İran’dan
* Türkiye, 2006 yılında 30.8 milyar metreküp doğalgaz ithal etti.
* En yüklü ithalat 19.6 milyar metreküple Rusya’dan yapıldı. Rus doğalgazı Mavi Akım ve Batı boru hatları aracılığıyla Türkiye’ye geldi.
* Türkiye geçen yıl İran’dan 5.6 milyar metreküp doğalgaz aldı. Bu oran toplam ithalatın yaklaşık yüzde 18’i.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious