ABD: İran'ın içişlerine karışmıyoruz

ABD: İran'ın içişlerine karışmıyoruz.12710
  • Giriş : 17.06.2009 / 22:18:00

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü P.J. Crowley, "Başkan'ın daha önce söylediği gibi İranlıların seçimler ve sonuçlarıyla ilgili tartışmalarına karışmıyoruz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İran'ın, cumhurbaşkanlığı seçim sürecine müdahale ederek içişlerine karıştığı suçlamasında bulunduğu ABD, Dışişleri Bakanlığı ve Beyaz Saray aracılığıyla yaptığı iki açıklamayla Tahran'ın suçlamalarını reddetti.

Ancak Beyaz Saray açıklamasında, Başkan Barack Obama'nın, İranlıların barışçı gösteri hakkını desteklemeye devam edeceği kaydedildi.

Washington'ın, Tahran'ın içişlerine karışmadığını söyleyen sözcü, Tahran'ın bu konudaki şikayetini iletmek üzere ABD'nin, İran'daki çıkarlarını temsil eden İsviçre Büyükelçisinin, İran Dışişleri Bakanlığına çağrıldığını doğruladı.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada da Obama'nın, İran'ın iç tartışmasına "karışmadan" İranlıların seçim sonucunu barışçı biçimde protesto hakkını destekleme devam edeceği bildirildi.

İran Dışişleri Bakanlığının, İsviçre Büyükelçisine, ABD yetkililerinin seçim sonuçlarıyla ilgili açıklamalarından duyulan "rahatsızlığı ve protestoyu" ilettiği haber verilmişti. Bakanlık dün de AB ülkelerinin büyükelçilerini çağırarak, bu ülkelerin yetkililerinin seçim sonuçlarıyla ilgili açıklamalarını protesto etmişti.

İran, ABD'nin, cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili açıklamalarını "müdahaleci" olarak nitelemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*