ABD İsrail saldırılarını kınamadı

ABD İsrail saldırılarını kınamadı.10985
  • Giriş : 30.12.2008 / 00:40:00
  • Güncelleme : 30.12.2008 / 00:12:34

İsrailin Gazzeyi vurmasını ABD kınamaktan kaçındı ve saldırıların durmasını talep etmedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İsrail'in Gazze Şeridi'ni hedef alan şiddetli hava saldırılarının ardından Beyaz Saray, İsrail'i kınamaktan kaçındı ve saldırıların durmasını talep etmedi. Ancak sivil kayıpların önüne geçilmesini istedi. Beyaz Saray sözcüsü Gorrdon Johnroe, şiddetin durması için Hamas'ın İsrail'e yönelik roket saldırılarının durması gerektiğini söyledi.

Sözcü Johnroe, “Filistin halkının geleceğinde rol oynamak istiyorsa Hamas terörist faaliyetlerini bitirmeli” diyerek, İsrail'in Gazze'de Hamas'ı hedef alırken sivil kayıplara meydan vermemesini istediklerini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice da saldırılardan sonra ateşkesi bozan Hamas'ı suçladı. Rice, ABD'nin İsrail'e yönelik roket ve havan saldırılarını şiddetle kınadığını belirterek, Gazze'de şiddetin yeniden başlamasının sorumlusunu ateşkesi bozan Hamas olarak gösterdi.

İngiltere, saldırılardan derin endişe duyduğunu belirterek, İsrail hükümetinden son derece ölçülü olmasını istedi. İngiltere Dışişleri Bakanlığı, İsrail'e yönelik roket saldırılarının da hemen durdurulması çağrısında bulundu.

Türkiye, İsrail'in Gazze'ye yönelik hava harekatı sonucunda çok sayıda Filistinlinin yaşamını yitirmesini şiddetle kınayarak, İsrail'e askeri harekatı derhal durdurma çağrısında bulundu.

İran, “Siyonist rejimin Gazze'deki sivilleri hedef alan geniş çaplı saldırısını şiddetle kınıyoruz” açıklamasını yaptı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da Gazze şeridindeki saldırıları kınadı. BM'nin internet sitesinde yayımlanan açıklamasında Ban, şiddetin acilen durması çağrısında bulundu ve şiddetten büyük dehşete düştüğünü belirtti.

S. ARABİSTAN: ABD MÜDAHALE ETSİN

Suudi Arabistan, müttefiği ABD'den Gazze'deki saldırılarına son vermesi için İsrail'e müdahale etmesini istedi. Suudi Arabistan Kralı Abdullah, ABD Başkanı George Bush ile yaptığı telefon konuşmasında, “Süper güçler, bu saldırıların durması için sorumluluk almalı” dedi.

Ortadoğu Dörtlüsü temsilcisi Tony Blair, sükunet çağrısında bulunarak “Gazze'deki can kaybı ve ürkünç olaylar, derhal sakin bir ortam sağlanmasını şart koşuyor” ifadesini kullandı.

ARAP BİRLİĞİ OLAĞANÜSTÜ TOPLANIYOR

Arap Birliği saldırıları ele almak üzere cuma günü olağanüstü toplanacak. İsrail'in Gazze'ye karşı saldırılarını durdurmanın yolları Katar'ın başkenti Doha'da cuma günü yapılacak olağanüstü liderler zirvesinde masaya yatırılacak.

Zirveden önce de Arap Dışişleri Bakanları çarşamba günü Kahire'de bir araya gelecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*