ABD istihbaratı Blair'den sorulacak

ABD istihbaratı Blair'den sorulacak.16822
  • Giriş : 29.01.2009 / 10:17:00

ABD'de 20 Ocak'ta göreve başlayan Başkan Barack Obama'nın ''Ulusal İstihbarat Direktörlüğü'' görevine Emekli Amiral Dennis Blair'i seçmesi, Senato'nun İstihbarat Kurulunca onaylandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstihbarat Kurulu'nun iktidardaki Demokrat Partili Senatörü Dianne Feinstein ile muhalefete geçen önceki başkan George Bush'un Cumhuriyetçi Partisi'nden Senato İstihbarat Kurulu Başkanı Yardımcısı Christopher Bond, ''Bugünün seçiminde iki parti ulusal menfaat için tam ortak hareket etti'' mesajını tekrarladılar.

Obama, ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA'nın başına da daha önce açıklandığı gibi Leon Panetta'yı getireceğini duyurmuştu.

Panetta, ABD'nin eski başkanlarından Bill Clinton döneminde Beyaz Saray Genel Sekreteri olarak görev yapmıştı.

ABD'nin Büyük Okyanus kuvvetlerinin komutanı olarak görev yapmış olan Dennis Blair, ülkedeki bütün istihbarat birimlerinin en başında yer alacak ve her biri arasındaki koordinasyondan sorumlu olacak. Blair, Beyaz Saray'da Obama'ya istihbarat konusundaki gelişmeleri günlük olarak rapor edecek. ABD'de bu makam, 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra Başkan George Bush tarafından kurulmuştu. Amaç, istihbarat toplayan birimler arasında koordinasyon sağlanmasıydı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*