ABD kaçırılan üç askerini ev ev arıyor

  • Giriş : 15.05.2007 / 00:00:00

ABD ordusu Irak'ta El Kaide'nin kaçırdığı üç askerini ev ev arıyor. Aramalarda, yüzlerce Iraklı sorguya çekildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

4 bin Amerikalı, yüzlerce de Iraklı askerin katıldığı arama operasyonu, askerlerin 12 Mayıs Cumartesi günü kaçırıldığı Mahmudiye ve Yusufiye kasabalarında yoğunlaştı.

El Kaide, operasyon durdurulmazsa askerleri öldüreceğini belirtiyor.

El Kaide, askerleri, geçen yıl Mahmudiye'de Amerikan askerlerince tecavüz edilip öldürülen 14 yaşındaki Iraklı kızın intikamını almak için kaçırdığını açıkladı.

"Müslüman barış gücü" önerisi

Irak genelindeki gerilim sürerken Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'ten "Irak'a Müslüman barış gücü gönderilmesi" önerisi geldi.

Pakistan'ın başkenti İslamabad'da düzenlenen İslam Konferansı Örgütü (İKÖ)dışişleri bakanları konferansının açılışında konuşan Müşerref, Irak'taki kitlesel ölümlerin ve katliamların durması gerektiğini belirterek, Irak'taki tüm kesimlerin istemesi durumunda, krizin çözümüne katkı ve barış için BM şemsiyesi altında Müslüman bir barış gücünün düşünülebileceğini kaydetti.

Irak'a barışın gelmesi için siyasi çözüm çağrısı da yapan Müşerref, bunun için dışardan müdahalelerin durması gerektiğini, bu durumda içerden kontrolün mümkün olabileceğini düşündüğünü ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious