ABD kalkanı istifa ettirdi

  • Giriş : 07.02.2007 / 00:00:00

ABD’nin füze savunma sistemi kurmak istemesi, Polonya hükümetini sallıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD’yle füze savunma sistemi anlaşması planlayan Polonya Savunma Bakanı Radek Sikorski, muhalefet tarafından Washington’a "çok yakın" olmakla suçlanınca görevini bıraktı. Hükümet sözcüsü Jan Dziedziczak, Savunma Bakanı’nın, Başbakan Jaroslaw Kaczynski ile görüşmesinin ardından istifa ettiğini söyledi. Dziedziczak, Başbakan’ın Sikorski’nin çalışmalarıyla ilgili çekinceleri olduğunu, görüşmede bunları dile getirdiğini söyledi. Ekim 2005’ten beri görevde olan Sikorski ise, Ordu istihbaratı şefinin değiştirilmesini istediğini söyledi. "Ancak bu isteğim geri çevrildi. Ben de ayrılıyorum" dedi.

Havada imha ediyor

ABD, kendini Ortadoğu’daki terör gruplarından gelebilecek bir saldırıya karşı koruma temelli "füze kalkanı" sistemi için Polonya ve Çek Cumhuriyeti’ne üs kurmayı planlıyor. Bir "düşman roketini" belirleyip hedefine ulaşmadan önce havada imha edebilen füze kalkanı sistemi, uzun menzilli radar ve balistik roketleri de içeriyor.

ABD ilişkilerini bozar

Varşova, Afganistan’daki asker sayısını 100’den bine çıkarmayı planlıyor. Polonya, aynı zamanda Irak’a ilk asker gönderen Avrupa ülkeleri arasında yer alıyor. Uzmanlar, bu istifanın, Polonya’nın Washington’la ilişkilerini bozacağını öne sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious