ABD kanıtları yok etmiş!

  • Giriş : 18.08.2006 / 00:00:00

Pentagon, askerlerin soruşturma kanıtlarını gizlemiş veya yok etmiş olabileceği ihtimalini ortaya çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Amerikan New York Times gazetesinin haberine göre Amerikan deniz piyadelerinin 19 Kasım 2005’te Bağdat yakınlarındaki Hadisa kentinde 24 Iraklı sivili öldürmesi ile ilgili yürütülen Pentagon soruşturması, olayda yer alan askerlerin tuttuğu nöbet defterinin üzerinde oynandığını belirledi. Ayrıca casus uçaklar tarafından kaydedilen ve Irak’taki üst düzey bir komutan soruşturmaya katılıncaya kadar müfettişlere verilmeyen video görüntülerinin de gizlendiği ifade edildi.

Savunma Bakanlığından iki yetkili Tümgeneral Eldon Bargewell’in soruşturmasına dayanarak verdikleri brifingde nöbet defterinin kim tarafından tahrip edildiği belirtmedi. Soruşturma raporunda olaya karışan Amerikan askerlerine doğrudan suçlamalarda da bulunulmadı. Pentagon yetkililerinin incelemesine göre Bargewell’in geçen ay tamamladığı ancak kamuoyuna açıklanmayan rapor, olayda gizleme ya da kanıtların imha edilmesi ile ilgili ilk kez ayrıntı veriyor.

Bağdat’ın kuzeydoğusundaki Hadisa kasabasındaki ölümlere, yol kenarına yerleştirilen bir bombanın neden olduğu duyurulmuştu. Görgü tanıkları ise, Amerikan askerlerinin sivilleri kasten öldürdüğünü söylüyor.

Hadisa olayı, Amerikan askerlerinin Vietnam’da 1968’de gerçekleştirdiği ’My Lai’ katliamı ile karşılaştırılıyor ve Irak’taki işgalin dönüm noktası olarak düşünülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious