ABD kasırga'dan kaçıyor

ABD kasırga'dan kaçıyor.14378
  • Giriş : 12.09.2008 / 16:11:00

ABD'de Texas kıyı şeridini vurması öngörülen Ike kasırgası Ulusal Hava Hizmetleri ajansı tarafından "canavar kasırga" olarak nitelenirken, bölgeyi boşaltmayanlara "ölebilecekleri" uyarısı yapılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şu ana kadar yaklaşık 1 milyon kişinin Texas kıyı şeridini boşalttığı belirtiliyor. Galveston kıyısını etkilemesi beklenen Ike kasırgası, 108 yıl önce 8 Eylülde aynı bölgeyi vuran ve ilk gün 6 bin, takip eden günlerde 2 bin kişinin ölümüne yol açan ve ülkedeki en büyük doğal felaket olarak nitelenen kasırga felaketini de gündeme getirdi.

'ÖLÜMLE YÜZLEŞİRSİNİZ' UYARISI

Uzmanlar, bölge sakinlerine "Bölgeyi terk etmezseniz, ölümle yüzleşmeniz kaçınılmaz" uyarısı yapıyor. Bölgedeki kimyasal fabrikaların da kasırgadan etkilenmesi ve çok daha büyük bir çevre felaketinin meydana gelmesinden endişe ediliyor.

NASA KAYGILI

Ike kasırgasının, Houston'ı da etkilemesi ihtimali, bu kentteki büyük gökdelenlerin, ülkenin en büyük petrol rafinerisinin ve NASA'nın Johnson Uzay Merkezin'in rüzgar ve selden zarar görmesi olasılığı yüzünden de kaygı yaratıyor.

Johnson Uzay Merkezi, kasırga tehdidi nedeniyle kapatıldı ve Austin yakınında bir bölgeye geçici bir ofis açıldı. Petrol şirketlerinin yüzde 75'inin bölgedeki faaliyetlerini durdurduğu belirtiliyor. ABD'nin petrol rafineri kapasitesinin beşte biri, Texas'tan sağlanıyor. Kasırga endişesi, petrol fiyatlarında da bir gün içinde yüzde 30'luk bir sıçramaya neden oldu. Petrol rafinerileri ve kimyasal fabrikaların, kuvvetli rüzgarlara dayanıklı şekilde inşa edildiği, ancak elektrik olmayacağı için hizmette bulunamayacağı belirtiliyor.

Uzmanlar, şu sırada kategori 3 düzeyindeki Ike kasırgasının, kıyı şeridinde de 7 metreye ulaşabilecek dalgalar yaratabileceği uyarısında bulunuyor.

'SEL FELAKETİ BEKLENİYOR'

Texas Valisi Rick Perry, "Yüz yüze olduğumuz tehlike çok büyük. Bu kasırga bize çok ciddi zarar verecek. Elektriğimiz gidecek ve korkunç bir sel felaketi bizi bekliyor" dedi.

Ike kasırgası uyarısı, doğuda Mississippi ve Alabama hattı ile New Orleans'a kadar, güneyde ise neredeyse Meksika sınırına kadar olan çok geniş bir bölgeyi kapsıyor.

ABD Yurt İçi Güvenlik Bakanı Michael Chertoff, bölgede yaşayanları, bir önceki Gustav kasırgasına bakıp, "Gustav düşündüğümüz kadar kötü çıkmadı, belki Ike da kötü olmaz" çıkarımında bulunmamaları yönünde uyardı.

HAİTİ'Yİ KASIRGALAR YIKTI GEÇİRDİ

Öte yandan Haiti hükümeti, son haftalarda ülkeyi vuran 4 kasırganın toplam 326 kişinin ölümüne yol açtığını bildirdi.

Haiti İçişleri Bakanı Paul-Antoine Bien-Aime, düzenlediği basın toplantısında, Fay, Gustav, Hanna ve Ike kasırgalarının son bir ayda ülkeyi vurmasının, Haiti'de son yıllarda meydana gelen en büyük felaket olduğunu söyledi.

Bu kasırgalarda 326 kişinin öldüğünü, 50 kişinin kaybolduğunu belirten Bakan, 190 kişinin yaralandığını, 170 bin ailenin felaketzede durumuna düştüğünü kaydetti.

Kasırgalarda çok sayıda köprü yıkıldı, birçok yol ve 10 bin 800 ev zarar gördü.

Haitili yetkililerin felaketzedelere yardım için şu ana dek 7 milyon dolar harcadığı ve BM'nin Haiti'ye 100 milyon dolar uluslararası yardım yapılması için çağrıda bulunduğu belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*