ABD kendini PKK ile mücadeleye adadı

  • Giriş : 11.08.2006 / 00:00:00

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, Washington'un, kendisini, Türk ve Irak hükümetleriyle birlikte çalışarak terör örgütü PKK ile mücadele etmeye adadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

McCormack, gazetecilere açıklamasında, “üzerinde çok çalıştığımız konu, Irak, ABD ve Türkiye'nin katılımıyla oluşturulan üçlü mekanizmanın bütün problemleri çözmesi. Bize göre PKK terörist bir örgüt. Kendimizi Irak ve Türk hükümetleriyle çalışmaya ve bu terörist örgütle mücadeleye adadık” dedi.

Sözcü McCormack, “Iraklı Kürt lider Mesud Barzani'nin, Türk topçusunun kuzey Irak'a ateş açtığını ileri sürdüğü ve bunu protesto ettiği” yönündeki haberlerin hatırlatılması ve Türk tarafından ateş açılıp açılmadığının sorulması üzerine, bu iddiayı doğrulamadıklarını belirtti.

McCormack, Kerkük kentinin geleceğine ilişkin sorunun Iraklılar tarafından çözülmesi gerektiği yönündeki Amerikan görüşünü de yineledi.

Sözcü McCormack, “Iraklıların bunu kendilerinin çözmesini istiyoruz. Bunu nasıl yapabilecekleri konusunda bir mekanizma var. Biz, tabii ki kendi tavsiyelerimizi iletiriz, ancak Kerkük'teki çok zor soruna kalıcı bir çözüm Iraklılar tarafından sağlanmalı. Irak liderliği de bu durumun farkında ve bu sorunu nasıl çözebileceğine bakmaya hazırlanıyor” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious