ABD kirli çamaşırlarını döküyor

  • Giriş : 23.12.2006 / 00:00:00

Bush yönetimi, ABD’nin son 25 yılına ait milyonlarca sayfa arşiv belgesini açıklayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

The Guardian gazetesinin haberine göre, Başkan George W. Bush, selefi Bill Clinton’ın döneminde alınan karar gereğince 25 yıl ‘çok gizli’ statüsünde tutulan arşiv belgelerini açıklamayı ertelemeye çalışıyordu, ancak kamuoyunun baskısı neticesinde, belgelerin yakın zamanda çok gizli kapsamından çıkarılacağı belirtildi.

Açıklanacak belgeler, Soğuk Savaş’ın son yarısında ABD’nin Vietnam’da giriştiği savaş ve Sovyetler Birliği’nin dağılmasına giden yolda önemli dönüm noktalarından sayılan Afganistan’ın işgaline ilişkin önemli bilgiler içeriyor.

SUİKAST VE DARBELER

Belgeler arasında ayrıca, Amerikan Gizli Serivisi CIA’in yönetimden onay almadan gerçekleştirdiği LSD deneyleri, denizaşırı ülkelerde düzenlenen suikastlar ile desteklenen darbeler ve ABD topraklarında sürdürülen komünist avına ilişkin bilgiler de yer alıyor.

Karar, yakın dönem Amerikan tarihi konusunda inceleme yapan tarihçi ve gazeteciler tarafından heyecanla karşılandı. Amerikan Bilim Adamları Federasyonu’ndan Steven Aftergood, Bush yönetiminin böyle bir karar almasına çok şaşırdıklarını, ancak aynı zamanda olumlu bir gelişme olarak karşıladıklarını söyledi.

Lennon’ın dosyası da açıklandı

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI), geçtiğimiz günlerde Beatles grubunun efsanevi üyesi John Lennon hakkında tuttuğu dosyanın son 10 sayfasını da, dosyayı elde etmek için 25 yıldır hukuk mücadelesi veren Amerikalı tarihçi Jon Wiener’e vermişti. Wiener, teslim edilen 10 sayfada, ünlü şarkıcının 1970’lerin başında solcularla ilişkilerine dair ek ayrıntılar bulunduğunu kaydetmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious