ABD Kongresi'nde Bush'u azletme girişimi

ABD Kongresi'nde Bush'u azletme girişimi.10851
  • Giriş : 12.06.2008 / 16:52:00
  • Güncelleme : 12.06.2008 / 17:04:44

ABD Temsilciler Meclisi, Irak Savaşına giden yolda "yalan söylediği" gerekçesiyle Bush'u görevden azletmeyi öngören bir teklifi Adalet Komitesine sevk etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Temsilciler Meclisi, Irak Savaşına giden yolda "yalan söylediği" gerekçesiyle ABD Başkanı George W. Bush'u görevden azletmeyi öngören bir teklifi Adalet Komitesine sevk ederken, teklifin komitede Ocak 2009'da Bush Beyaz Saray'daki görevini tamamlayıncaya kadar gündeme alınması beklenmiyor.

Teklif, Pazartesi günü, Demokrat Parti Ohio Milletvekili Dennis Kucinich tarafından Temsilciler Meclisinde boş koltuklara karşın yapılan dört buçuk saatlik konuşmanın ardından sunuldu. Ertesi gün, Başkan Bush'un Cumhuriyetçi Partisi'ne mensup milletvekilleri, Kucinich'in savunmasının mübaşir tarafından bir kez daha okunmasını talep etti.

Çarşamba günü Washington saatiyle gece yarısını bulan yeniden okuma işleminin ardından, Temsilciler Meclisi, tasarıyı Adalet Komitesine gönderme kararı aldı. Kucinich'in Başkan Bush'u azletme girişimine, Kongredeki Türk dostluk grubunun kurucu üyelerinden Demokrat Parti Florida Milletvekili Robert Wexler da destek veriyor.

ABD başkanlık seçimlerine 2004 ve 2008 yılında katılan, ancak başarılı olamayan Kucinich, başta Irak'ın kitle imha silahlarına sahip olduğu gerekçesiyle bu ülkeye savaş açtığı için Bush'un azlini istiyor. Hukukçu Kucinich'in 35 maddelik azil talep eden metninde, Bush'un savaşan Amerikan askerlerine zırhlı araç sağlayamadığı, yabancılar ve Amerikalıları kanunlara aykırı şekilde tutukladığı, işkence uyguladığı, New Orleans'ı vuran Katrina kasırgasına hükümet olarak yeterli yanıt veremediği ve küresel ısınmaya karşı önlemleri baltaladığı gibi gerekçeler de yer alıyor.

Temsilciler Meclisi Genel Kurulu, 166'ya karşı 251 oyla, teklifin Temsilciler Meclisi Adalet Komitesine gönderilmesi yönünde karar aldı. Bu durum, Washington çevrelerinde bir erteleme taktiği olarak görülüyor. Bush'un Ocak 2009 tarihinde Beyaz Saray'daki görevini tamamlamasına kadar azil davasının Adalet Komitesi gündemine alınması beklenmiyor.

Kucinich ise Bush'un azli için savaşmayı bırakmayacağını belirterek, bu girişimi 30 gün içinde komitede ele alınmadığı takdirde Kongreye başka teklifler sunmaya devam edeceğini söyledi. Temsilciler Meclisinin ilk kadın başkanı, Demokrat Partili Nancy Pelosi ise, daha önce, Bush'un azlinin masadaki seçeneklerden biri olmadığını söylemişti.

“HUKUK KURALLARI BAŞKANI DA KAPSAMALI”

Kucinich, “Hukuk kurallarının ABD başkanını da kapsayacağını şimdi göstermekte başarısız olursak, bu yönde harekete geçmeyerek bir emsal oluşturursak, bir sonraki ABD başkanı, Kongre onayına bile gerek duymadan savaş açmaya kalkabilir. İnsanları gizlice dinlemeyi, adam kaçırmayı, işkence ve benzeri şeyleri onaylayabilir. Şimdi bu konuda bir tutum takınmalıyız. Ve bunu sadece son altı, yedi yılda olanlara karşı adalet için değil, gelecek Amerikan yönetiminin gücünü kötüye kullanmaması için de yapmalıyız” dedi.

ABD'de Kasım ayında yapılacak başkanlık seçiminin yanı sıra Kongrenin alt kanadı Temsilciler Meclisinin tamamı ve üst kanadı Senatonun üçte biri de yenileniyor. Yasama gündeminin kısalması dolayısıyla, Temsilciler Meclisi liderliği, kalan zamanın Bush'un azli süreciyle harcanmasına karşı.

Kucinich, daha önce de Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin görevden azli yönünde geçen yıl iki ayrı girişimde bulunmuş, bunlar da bir kenara itilmişti.

Bu arada, Washington Post gazetesinde bugün, Cheney'nin resminin altında, “Bush'u azletmek mi? O takdirde azil, şu anlama geliyor ki...” ifadelerinin yer aldığı bir yorum yayımlandı.

Gazeteci Dana Milbank, “Bush'u azletmekteki bu isteksizlik neden? Demokrat Parti liderlerinin buna karşı iki kelimelik bir cevabı var: Dick Cheney. Başkanlığın bu son aşamasında Bush hala yerinin güvencede olduğunu hissedebilir. Çünkü Bush karşıtları, onun yerine geçecek adamdan daha çok korkuyor” değerlendirmesinde bulundu.

Kamuoyu yoklamalarına göre, Bush'un azli, Amerikan halkının çoğunluğunun desteğini alabilir. Baltimore Sun gazetesi, Kongrede çoğunluğu elinde bulunduran Demokrat Partililerin azil davasında isteksizliklerinin nedenini, bir kurum olarak Beyaz Saray'ın gücünün ve meşruiyetinin yıpratılması, Bush'un “başkomutan” olarak Irak Savaşındaki eylemlerinin meşruiyetinin tartışmalı hale getirilmesi endişesine bağladı.

Gazete, böyle bir tartışmanın kaçınılmaz olarak, Kongrede kimlerin Bush'un politikalarının yanında yer aldığına da işaret edeceğini ve seçim yılında Kongre üyelerinin bunu istemediğini savundu. Demokrat Partililerin çoğu, Kongrede Irak Savaşı için Bush'a yetki verilmesine ilişkin 2002 yılında sunulan tasarıya “evet” oyu vermişti. Washington Post, Bush'un azil teklifinin Adalet Komitesine gönderilmesine, teklifin sahibi Dennis Kucinich'in bile “evet” oyu verdiğine dikkati çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious