ABD konsolosluğuna saldırıda sıcak gelişme!

ABD konsolosluğuna saldırıda sıcak gelişme!.21722
  • Giriş : 15.07.2008 / 18:03:00

Radikal bir örgütün yurtdışı kamplarında eğitim gören 1 kişi gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Valisi Muammer Güler, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'na düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili radikal örgüt kamplarında eğitim gören bir kişinin gözaltında bulunduğunu söyledi.

Vali Muammer Güler, ABD İstanbul Başkonsolosu Sharon Wiener'in kendisini ziyareti sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Saldırının El Kaide ile bağlantısının olup olmadığına ilişkin soruya Vali Güler, "Baştan beri araştırmalarımız o tür radikal örgüt üzerine yoğunlaşmıştı. Şu anda o istikametteki çalışmalar sürdürülüyor. Zaten olaya karışan saldırganlardan biri yurt dışında radikal bir örgütün kamplarında eğitim gördüğü bilgisi geldi. Benzeri eğitim kamplarına katılan bir kişi daha gözaltında, sorgulanıyor. Tabii ki başka bağlantılar var mıdır? bunları titizlikle araştırıyoruz. Şu anda 2 kişi gözaltında, onlar da adliyeye sevk edilecek." şeklinde cevap verdi.

Eylemin acemice yapıldığı yönündeki yorumların hatırlatılması üzerine Vali Güler, saldırıya ilişkin El Kaide'nin hesaba katıldığını söyledi. Güler, ama eylemin hazırlanışı, kullanılan silahlar ve eylemin meydana gelmesine bakıldığı zaman profesyonel olmayan bir eylem olduğunun görüldüğüne işaret etti.

"Doğrudan polisimize yapılmış bir saldırı. O noktayı aştıktan sonra da eylemlerine devam edeceklerdi" diyen Vali Güler, konsolosluğun mevcut koruma önlemleri sayesinde eylemcilerin daha ileriye gidemeyeceklerini ima etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*