ABD Kosova konusunda son sözünü söyledi

ABD Kosova konusunda son sözünü söyledi.10158
  • Giriş : 25.02.2008 / 23:55:00

ABD, Kosova'nın asla yeniden Sırbistan'ın bir parçası olmayacağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tom Casey, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kosova'nın bağımsızlığına şiddetle karşı çıkan Sırbistan ve müttefiği Rusya ile Kosova konusunu görüşmeye devam edeceklerini belirterek, ancak artık Kosova'nın yeniden Sırbistan'ın bir parçası olmayacağını herkesin bilmesi gerektiğini kaydetti.

Casey, şiddet hareketlerine dönüşmediği sürece, ABD'nin Kosova konusundaki barışçıl gösterilerle bir sorunu olmadığını da kaydetti.

Casey, geçen hafta saldırıya uğrayan ABD'nin Belgrad Büyükelçiliği'ndeki zaruri olmayan personeli güvenlik koşulları düzelene kadar Sırbistan'dan çektiklerini, Belgrad Büyükelçisi Cameron Munter ve diğer Amerikalı büyükelçilik görevlilerinin ise Sırbistan'da kaldığını kaydetti.

İlgili tüm tarafları BM'nin Kosova özel temsilcisi Martti Ahtisaari'nin Kosova'ya gözetimli bağımsızlık verilmesi planına destek vermeye çağıran Casey, Sırbistan'ın tecrit olmasını istemediklerini, aksine ABD'nin, Sırbistan'ın Avrupa'nın bir parçası olması arzusunu başarmasını istediklerini, Belgrad'ın geleceğinin Avrupa olduğunu, liderlerinin de bunu istediğini umduklarını ifade etti.

Kosova, geçen pazar Sırbistan'dan bağımsızlığını ilan etmiş, Türkiye'nin yanısıra birçok AB ülkesi ve ABD de Kosova'nın bağımsızlığını tanımıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious