ABD Kürtlere ihanet etmeyecek

  • Giriş : 05.11.2006 / 00:00:00

ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ve 2004’deki lrak Geçici Koalisyon Yönetimi danışmanı Michael Rubin, Kürtler ile ABD yönetiminin yakın müttefik olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Amerikan Girişim Enstitüsü akademisyenlerinden, lrak eski Geçici Koalisyon Yönetimi danışmanı Michael Rubin, Kürtler’in 1975 yılında uğradığı Amerikan ihanetinin tekerrür etmeyeceğini, ittifakların da sonsuza kadar olmadığını savundu. Kürtler’i ABD’nin yakın müttefiki olarak nitelendiren Rubin, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin lideri olduğu Kürdistan Yurtsever Birliği’nin resmi yayın organı “Kurdistani Nwé Gazetesi’ne konuştu. Michel Rubin “Kürt-ABD ilişkileri ortak çıkarlara dayanmaktadır. Kürdistan, (Kuzey Irak) istikrarlı ve güvenli bir bölgedir. Kürtler’le böylesi bir ittifak geliştirmek Amerika’nın çıkarınadır dedi.

ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld’ın eski danışmanlarından Michel Rubin, Amerika yönetimi güçlerini lrak’tan şuan çekmesi halinde, teröristlere doğrudan zafer davetiyesi çıkarılacağını anlatırken, “ABD şu aşamada güçlerini lrak’tan çekerse, bölge felakete sürüklenir. Meydan teröristlere kalır ve şiddet tırmanır. Teröristler böylece Ortadoğu’yu tümden tehdit ederö diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious