ABD Kuzey Kore ile doğrudan görüştü

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

Çin'in başkenti Pekin'de başlayan 6'lı Görüşmeler'in beşinci turunun ikinci aşamasında şu ana kadar bir ilerleme sağlanamazken, ABD ve Kuzey Kore heyetleri doğrudan görüşme yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunla ilgili 13 ay aradan sonra tekrar başlayan görüşmelerle ilgili olarak bugün ABD'nin Pekin Büyükelçiliği'nde basın kapalı ABD ve Kuzey Kore heyetleri görüşmesi yapıldı. İki tarafın maliye uzmanları, ABD'nin Pyonyang'a uyguladığı mali yaptırımları masaya yatırdı. Kuzey Kore, nükleerden vazgeçme adımını atmadan önce ABD'nin uyguladığı mali yaptırımları kaldırması gerektiğini belirtiyor.

ABD heyeti başkanı Christopher Hill'in akşam saatlerinde görüşmelerin detaylarıyla ilgili bir açıklama yapması bekleniyor. Hill, bu sabah yaptığı açıklamada bugünkü görüşmelerin, Kuzey Kore'nin silahsızlanma hazırlığı yapması durumunda hayati bir önem taşıdığını söylemişti.

-KUZEY KORE LİDERİNİN 24 MİLYON DOLARI DONDURULDU-

ABD yaptırımları çerçevesinde Kuzey Kore lideri Kim Jong-Il ve iktidardaki diğer üst düzey üyelere ait olduğu ve kara para aklaması ve sahtecilik iddiasıyla 24 milyon dolar Macau bankasında dondurulmuştu. Kuzey Kore, nükleer silahlardan vazgeçmek için dondurulan bu paranın yanında BM'nin kısa süre önce uyguladığı yaptırımların da kaldırılması şartını koşuyor. Kim, bunun yanında enerji ihtiyacını karşılamak için de nükleer reaktör yapılması yardımını ve ABD'nin düşmanca tavrını bırakmasını talep ediyor.

ABD heyeti başkanı Hill, 6'lı Görüşmeler'de şu ana kadar bir ilerleme olmadığını ve Pyonyang'a ekonomik yardım ve güvenlik garantisi karşılığında nükleer faaliyetlerinden vazgeçirme görüşmelerinin sürdüğünü söylemişti. Güney ve Kuzey Kore, ABD, Çin, Japonya ve Rusya'nın temsilcileri, soruna çözüm bulmak amacıyla Çin'in başkenti Pekin'de dün başlayan görüşmeleri yarın da sürdürecek. Görüşmelerin bitim tarihi ise henüz bilinmezken, bunun görüşmelerdeki gidişat tarafından netlik kazanacağı kaydedildi.

9 Ekim'de nükleer füze demesiyle uluslararası toplumun büyük tepkisini çeken Kuzey Kore, BM Güvenlik Konseyi'nin 15 Temmuz ve 14 Ekim 2006 tarihlerinde aldığı 1695 ve 1718 sayılı kararlarla yaptırımlara maruz kalmıştı. Kuzey Kore, geçen yılki 5. turun ilk aşamasında ABD'nin düşmanca tavır ve mali yaptırımlarını ileri sürerek ilk kez 2003'te başlayan 6'lı Görüşmeleri protestoyla terk etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious