ABD: "Kuzey Kore nükleer anlaşmaya uymadı"

ABD:
  • Giriş : 31.12.2007 / 09:31:00

ABD, Kuzey Kore'nin 2007 sonuna kadar nükleer faaliyetlerinin tam bir listesini sunma sözünü yerine getirmediğini açıkladı ve yapılan anlaşmaya uymasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

2006'da nükleer bir deneme yapan Kuzey Kore, ABD, Çin, Rusya, Japonya ve Güney Kore ile yaptığı anlaşmaya göre, 31 Aralık gece yarısına kadar nükleer faaliyetlerinin tam bir listesini açıklamakla yükümlü.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tom Casey, bir açıklama yaparak, "Ne yazık ki Kuzey Kore, nükleer programlarının tam ve doğru bir listesini açıklamayarak ve nükleer programını bitirme sürecini yavaşlatarak, sözlerini yerine getirmedi. Kuzey Kore'yi bütün nükleer silah programlarının, nükleer silahlarının ve nükleer silahlanma faaliyetlerinin tam ve doğru bir listesini yayınlamaya ve üzerinde anlaşılan silahsızlanmayı tamamlamaya çağırıyoruz" dedi.

ABD ve Güney Kore yetkilileri daha önce Kuzey Kore'den, ne kadar plütonyum ürettiğini açıklamasını istemiş ve ABD'nin Kuzey Kore'nin silah yapımı için uranyum zenginleştirmeye yönelik gizli bir programı olduğu şüphelerine açıklık getirmeye çağırmıştı.

ABD, Kuzey Kore'nin 50 kg kadar plütonyum ürettiğini tahmin ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious