"ABD mali krizi tek başına çözemez"

  • Giriş : 08.06.2008 / 00:33:00
  • Güncelleme : 07.06.2008 / 23:30:53

Medvedev, Moskova'da uluslararası bir konferans düzenlemesi önerisinde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, ABD’nin dünyadaki mali krizi tek başına çözebilecek kadar güçlü olmadığını belirterek, bu konuyla ilgili Moskova’da uluslararası bir konferans düzenlemesi önerisinde bulundu.

Rusya’nın St. Petersburg kentinde düzenlenen 12’inci Uluslararası St. Petersburg Ekonomik Forumu’nun açılışında konuşan Medvedev, ABD’nin dünya ekonomik sistemindeki öncü rolü ile "bu konudaki gerçek yeteneği" arasındaki uçurumun mevcut küresel ekonomik krizin en önemli nedenlerinden biri olduğunu söyledi. "Amerikan piyasalarının büyüklüğü ne olursa olsun ve mali sistemi ne kadar güçlü olursa olsun, küresel mali piyasaları idare edecek kadar yeterli değil" diyen Medvedev, Rusya’nın artık küresel bir "oyuncu" olduğunu ve uluslararası topluluğu desteklemesi gerektiği rolünün bilincinde bulunduğunu vurguladı.

Medvedev, küresel ekonomik krizden çıkış yolları bulmak için Moskova’da uluslararası bir konferans düzenlenmesi önerisinde bulunarak, "Dünyanın en büyük mali şirketlerinin başkanları ve önde gelen ekonomi analistlerinin de katılacağı temsil niteliği fazla olan bir konferansın hemen bu yıl içinde düzenlemesini öneriyorum" dedi.

Rusya’nın küresel mali merkezlerden biri haline gelmek için yakında bir eylem planını yürürlüğe koyacağını ifade eden Medvedev, Rus rublesini bölgenin en önemli para birimi yapmayı hedeflediklerini kaydetti. Medvedev, Kremlin’in iç gaz piyasasını liberize etme ve petrol sektörü üzerindeki vergileri azaltma yönünde attığı adımların küresel enerji piyasalarında istikrarın sağlanmasına yardımcı olacağını da sözlerine
ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious