ABD Müşerref'i gözden mi çıkardı?

  • Giriş : 01.09.2007 / 15:59:00

Pakistan'da siyaset büyük bir kaosun eşiğinde. ABD'nin en yakın müttefiklerinden Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'i gözden çıkardığı yorumları yapılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ülkesinde yoğun bir muhalefetle karşılaşan Müşerref eski Başbakan Benazir Butto ile ittifak arayışında. Ancak bu hamlenin de koltuğunu kurtarmasına yetmeyebileceği belirtiliyor.

Eski Pakistan Başbakanı Benazir Butto'nun bir açıklaması dünya gündemine bomba gibi düştü: "Müşerref üniformasını çıkarmaya hazır."

Müşerref bu iddiayı yalanladı ama Pakistan basını uzun süredir Butto ve Müşerref arasında gizli ittifak görüşmelerinin olduğunu yazıyor.

Pakistan Devlet Başkanı'nın kabinesi feshedildiğinden beri ülke dışında yaşayan Butto'yu ülkeye çağırıp, kendine güçlü bir siyasi taban oluşturamaya çalıştığı öne sürülüyor.

Müşerref'in üniformasını çıkararak da hakkındaki eleştirileri az da olsa kesmek istediği belirtiliyor. Çünkü sırtında taşıdığı üniforma Pervez Müşerref'in en büyük sorunlarından.

Yüksek Mahkeme, Müşerref'e "Eğer önümüzdeki seçimlerde üniformanı çıkarmazsan Cumhurbaşkanı da olamazsın" deyince ülkedeki siyasi gerilim krize dönüşmüştü.

Müşerref Mahkeme Başkanı İftikar Çodri'yi görevinden aldı. Ancak ülkenin dört bir yanında kitlesel gösteriler düzenlenince Çodri koltuğuna yeniden kavuştu.

Çodri, kısa süre sonra Müşerref'in darbe ile indirdiği ve sürgüne gönderdiği eski Başbakan Navaz Şerif'in ülkeye dönebileceğini açıkladı.

ABD'ye yakın duruşu ve izlediği laik politikalar yüzünden ülkede her geçen gün güçlenen radikal dinci kesimlerin hedefinde olan Pervez Müşerref artık İslamcı kesimle yakın ilişkileri olan Şerif'e karşı önlem almaya çalışıyor.

Yakın müttefiki Bush bu süreçte şimdilik kendisini yalnız bıraktı.

İslamabad yönetiminin terörle savaşta yeterince etkin önlemler almadığını savunan Washington yönetimi "demokratik bir seçim süreci yaşanması" için Müşerref'i uyardı.
Bu mesafeli tutum "Acaba Bush Müşerref'i gözden mi çıkardı" sorusunu akla getiriyor.

İşte bu ortamda Pakistan, olası bir Butto-Müşerref ittifakı ile halkın geniş desteğine sahip Navaz Şerif arasında geçmesi muhtemel bir "siyasi savaş"a hazırlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious