ABD müzakere istiyor

ABD müzakere istiyor.11583
  • Giriş : 07.04.2008 / 21:36:00

ABD Dışişleri Bakanlığı, İran ile Irak'ta güvenliği artırmanın yollarını ele almak üzere yeniden müzakerelere hazır olduğunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakanlık sözcüsü Tom Casey, "Irak hükümetine, İran ile Irak'taki güvenlik durumu hakkında müzakerelere hazır olduğumuzu tekrarladık" dedi.

Sözcü, İran'a bu mesajı Irak hükümetinin bir talebine yanıt olarak ilettiklerini de kaydetti. Oysa İran hükümeti inisiyatifin ABD'den geldiğini belirtiyor. Bu açıklamayı kabul etmeyen Casey, "Iraklılar, bize başvurdu ve İran ile yeni müzakerelerin bizi ilgilendirip ilgilendirmediğini sordu, biz de onlara hazır olduğumuzu tekrarladık. Belirlenmiş bir tarih yok" dedi.

İranlı bir diplomat ise, Amerikalılardan resmi yazıyla bir talep aldıklarını söyledi ve talebi incelediklerini kaydetti.

ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Ryan Crocker ile İranlı meslektaşı Hasan Kazımi Komi 28 Mayıs 2007 ve 24 Temmuz 2007'te Irak'ın başkenti Bağdat'ta bir araya gelmişti. Uzmanlar düzeyinde bir toplantı da 6 Ağustosta yapılmıştı.

ABD ile İran 1980'den beri diplomatik ilişkide bulunmuyor. ABD İran'ı Irak'taki aşırı dinci Şiileri desteklemekle suçlarken, İran bunu yalanlıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious