ABD nükleer anlaşmaları Hindistan'ın nükleer cephanesini artırmayacak

  • Giriş : 22.02.2006 / 00:00:00

Hindistan'ın Washington Büyükelçisi Ronen Sen, Hindistan'ın ABD ile yapacağı nükleer anlaşmaların Hindistan'ın nükleer cephanesini artıracağı anlamına gelmediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anlaşmaların enerji üretme odaklı olduğunu vurgulayan Sen, ABD'nin yardımcı olmaması durumunda Hindistan'ın enerji üretmek için kömür madenlerini kullanmaktan başka seçeneği kalmayacağı söyledi. Sen, bu durumun hem Hindistan halkının sağlığı hem de global çevrenin korunması açısından sakıncalı olacağını belirtti.

ABD basınında yapılan yorumlara göre, Hindistan'ın ABD ile yaptığı anlaşma gereği sivil ve askeri olarak ayrılan nükleer tesislerin sivil tesisler kısmı uluslararası kontrole açılacak. Askeri tesislerinde ise çalışmalar sürecek. Hindistan'ın bu çalışmalarının bölgedeki diğer nükleer güçler Çin ve Pakistan'a da cesaret vereceği ve bölgede nükleer cephane yarışının başlayacağı öne sürülüyor.

Büyükelçi Sen ise bu yorumları karşı çıktı ve anlaşmaların nükleer cephaleri artırmakla alakası olmadığını söyledi.

Başkan Bush'un ziyareti öncesinde ABD tarafı, Hindistan'ın daha fazla nükleer tesisi uluslararası kontrole açması konusunda ısrar ediyor. Hindistan ise uluslararası barışa her zaman destek olacağını vurglamasına rağmen, net bir cevap vermekten kaçınıyor.

Amerika son 30 yıldır Hindistan'a nükleer teknolojisini geliştirmemesi konusunda ısrar ediyor. Fakat Hindistan 1971 yılında yaptığı ilk atom füzyon testinden sonra şu an dünyadaki sayılı nükleer güçlerden bir tanesi konumuna geldi. Hinistan'ın nükleer gücüne karşılı veren komşusu Pakistan da 1998 yılında nükleer teknoloji çalışmalarında başarıya ulaştı. Hindistan ve Pakistan uluslararası nükleer anlaşmalar arasında en etkili ve yaygın anlaşma olan Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesine anlaşmasına imza atmamış ülkeler arasındalar.

Hindistan'ı ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac pazartesi günü bu ülkeyle nükleer yardımlaşma anlaşması imzalamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious