ABD ona 'Light Fidel' ismini takmış

ABD ona 'Light Fidel' ismini takmış.9619
  • Giriş : 24.02.2008 / 23:20:00

Küba'nın 49 yıllık lideri Fidel Castro'nun emekliye ayrılmasından sonra yeni devlet başkanı Raul Castro oldu. Bilinmeyen yönleri ile Raul Castro:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

3 Haziran 1931 doğumlu Raul Castro, Küba rejiminin ikinci adamıydı. Che Guevara ile ağabeyi Fidel Castro'yu tanıştıran kişi olan Raul Castro, Küba direnişinde büyük rol aldı. Fidel Castro, 31 Temmuz 2006 tarihinde mide ve bağırsak yolundan ameliyat olduğunda yetkilerini geçici olarak ona devretti.

Küba devrimi sürecinde Che Guevara ve ağabeyi Fidel Castro ile beraber ''comandante'' unvanına sahip 3 kişiden biri olan Raul Castro, Küba'daki 5 kahramandan biri. 1959'daki devrim zaferinden beri general ve savunma bakanı olan Raul Castro'nun, ülke sorunları ve halkın giderek sabırsızlaşması karşısında ''küçük adımlarla ilerleyen'' adam olmak istediği yorumları yapılıyor. İyi bir ''organizatör'' olarak tanınan ve ''sosyalizmin'' sürmesinin güvencesini veren pragmatik Raul Castro, bununla birlikte ''yapısal değişimlerin'' yolunu da açmış bulunuyor.

Ağır bir ABD ambargosu altında ezilen ve yaklaşık 20 yıldır çözülemeyen ekonomiyi canlandırmak isteyen Castro'nun en büyük kozunun ise aralıksız 49 yıldır yönettiği güçlü ve disiplinli bir Ordu olduğu ve başta turizm olmak üzere ekonominin kilit sektörlerinde ordunun da rol almasını sağladığı belirtiliyor. Ağabeyinin tersine gizemli biri olarak görülen Castro, onun kadar karizmatik bir lider de değil ama Kübalılar için pek yeni radikal ve dobra bir tarza sahip.

Geçen yıl eşi Vilma Espin'i yitiren yeni devlet başkanı, 4 çocuk ve 8 torun sahibi ve iyi bir aile babası olarak da tanınıyor. Çin ve Vietnam deneyimlerinden esinlendiği belirtilen Castro, kısa bir süre önce kimi açılım sinyalleri verse de, bunları kayda değer bulmayan Beyaz Saray, onu ''Light Fidel'' olarak nitelendiriyor

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious