ABD operasyona 'soğuk'

  • Giriş : 14.04.2007 / 00:00:00

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, "Tek yanlı eylem çözüm olmaz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Kuzey Irak'ta yuvalanan PKK teröristlerinin Türkiye'de çok sayıda kişiyi öldürmesinden dolayı Türkiye'nin kaygı duymasının anlaşılır olduğunu, ancak Kuzey Irak'a tek yanlı bir Türk operasyonunun, muhtemelen sorunu çözmeyeceğini söyledi.

Gates, bir ziyaret için bulunduğu Kanada'dan Washington'a dönerken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın, Kuzey Irak'a operasyon yapılması gerektiğini dile getirdiğinin söylenmesi üzerine Gates, terör örgütü PKK'nın Kuzey Irak'taki varlığının, Türkiye'nin yanı sıra ABD'yi de kaygılandırdığını ifade etti.

Gates, "Durum kaygı verici, çünkü Kuzey Irak'tan gelen bazı Kürtler, Türkleri öldürüyor. Oldukça önemli sayıda Türk öldürüldü, dolayısıyla Türk hükümetinin kaygısı anlaşılabilir. Ancak aynı şekilde Türkiye'nin bu soruna karşı tek taraflı bir eyleme girişmesi de muhtemelen çözüm olmaz" diye konuştu.

BÜYÜKANIT NELER DEDİ?

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, PKK'ya karşı Kuzey Irak'a askeri operasyon yapılması gerektiğini söyledi. Büyükanıt, ''Bunun için siyasi kararın çıkması lazım'' dedi.

Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda 12 Nisan'da bir basın toplantısı düzenleyen Orgeneral Büyükanıt, "Kuzey Irak'a operasyon yapılmalı mı? Evet, yapılmalı. Fayda sağlar mı? Evet, sağlar. Bir hudut ötesi operasyon için siyasi kararın çıkması lazım" diye konuştu.

Kuzey Irak'taki yerel Kürt yönetiminin lideri Mesud Barzani'nin Türkiye'ye yönelik sözlerini değerlendiren Genelkurmay Başkanı, "Asker olarak bakınca, o söylediklerini kabul etmek mümkün değil... Geldiğimiz noktaya ibretle bakıyorum. Gerçekten, sarfettiği sözler çok seviyesiz sözler. Ben, ona söylettirenlere bakıyorum" ifadesini kullandı.

Bu tip konuların kendilerini üzdüğünü ve Türk insanını rencide ettiğini söyleyen Büyükanıt, "Onları şımartanların kimler olduğunu sizler benden daha iyi biliyorsunuz... Türkiye'nin başından bu belayı defetmek zorundayız" dedi.

SEZER'DEN BÜYÜKANIT'A DESTEK

Harp Akademileri'nde kurmay subaylara dün son kez hitap eden Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de, Büyükanıt'ın operasyon çağrısına destek verdi.

Sezer, "Türkiye için kaygı kaynağını, bölücü terör örgütünün Irak'ın kuzeyindeki varlığı oluşturmaktadır. Türkiye, kendi ulusal güvenliğine ve toprak bütünlüğüne yönelik böylesine önemli bir tehdide karşı uzun süre izleyici konumunda kalamaz. Bu nedenle, Iraklı ve Amerikalı yetkililerle yürüttüğümüz temasların hızla somut sonuçlar vermesini diliyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Sezer, "Türkiye, karşılaştığı bölücü terörü tümüyle yok edebilmek için yasalar çerçevesinde büyük bir kararlılıkla savaşımını sürdürmektedir. Ülkenin ve ulusun her türlü tehdit ve tehlikeye karşı korunup savunulması en büyük hakkımız ve sorumluluğumuzdur" ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious