ABD ordusu, Türkiye'nin olası misillemesine hazırlanıyor

ABD ordusu, Türkiye'nin olası misillemesine hazırlanıyor.9157
  • Giriş : 13.10.2007 / 11:23:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 13:48:20

ABD ordusu, Ermeni tasarısının geçmesinin ardından, Türkiye'nin, “olası” misillemesine hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD Habur Sınır Kapısı'nın kapatılması ve İncirlik Üssü'nün kaybedilmesi durumunda, lojistik faaliyetlerini başka ülkelere kaydırmanın hesabını yapıyor.

Pentagon, Ermeni tasarısının Amerikan Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde kabul edilmesiyle birlikte, Türkiye'nin lojistik desteğini çekmesi olasılığına karşı alternatif arayışlarına girdi.

Amerikan ordusunun en büyük endişesi, Habur Sınır Kapısı ve İncirlik Üssü'nün kapatılması.

The New York Times gazetesine konuşan, adı açıklanmayan askeri yetkililer, “B- planımız hazır” iddiasında.

Habere göre, tehditler gerçek olur Habur ve İncirlik kapatılırsa, ABD'nin lojistik faaliyetleri Ürdün, Kuveyt ve Irak'ın Basra Körfezi'ndeki limanı Umm Kasır'a kayacak.

Ancak yetkililer, bu bölgeler hazır hale gelinceye kadar Irak'taki operasyonların kısa dönem için de olsa, etkilenebileceğini söyledi.

Gazete, 1 Mart Tezkeresi'nin geçmediğini hatırlatarak, Türkiye'nin lojistik destek konusunda ABD'ye daha önce de darbe vurduğunu yazdı.

Irak'taki Amerikan kuvvetlerinin komutanı David Petraeus da Türkiye'nin verdiği desteğin önemini vurguladı.

Petraeus “Habur Sınır Kapısı üzerinden gelen yoğun mal nakliyatının olumsuz etkilenmesinden kaygı duyuyoruz. Umarız nakliyat sürer” açıklamasında bulundu.

ABD Savunma Bakanı Robert Gates de, tasarının kabul edildiği gün söylediklerini tekrarladı:

Gates “Bu müttefik, Irak'taki operasyonlarımız açısından bizim için çok önemli. Irak'a Amerikalı askerler için giden kargonun yüzde 70'i Türkiye üzerinden geçiyor. Birliklerimiz için gerekli yakıtın yüzde 30'u Irak'a Türkiye üzerinden geliyor. Pusuya karşı korumalı zırhlı araçların yüzde 95'i de Irak'a Türkiye üzerinden hava yolu ile gönderiliyor. Bu yüzden bu kararın geçmesinin sonuçları bizim için son derece ciddi olacaktır” dedi.

Amerikan yönetimi kasım ayı içinde Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'na getirilmesi planlanan tasarının geçmemesi için çabalarını sürdürme sözü verdi.

Irak'taki Amerikan kuvvetlerinin komutanı David Petraeus da Türkiye'nin verdiği desteğin önemini vurguladı

ERMENİ TASARISINA KOMİTE ONAYI

Ermeni soykırımı iddiaları ile ilgili tasarı ABD Kongresi'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde 10 Ekim'de 21'e karşı 27 oyla kabul edildi.

Tasarının Genel Kurul'a aktarımı Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi tarafından yapılacak.

Tasarının bağlayıcılığı bulunmuyor, ancak Beyaz Saray, tasarının geçmesi halinde Türkiye'nin yaptırım uygulamasından ve Irak'taki Amerikan askerlerinin çeşitli sorunlarla karşılaşmasından endişe ediyor.

Bu nedenle, komitedeki oylama öncesinde de Bush yönetiminden "tasarıyı veto edin" çağrısı yapıldı. Ancak yönetimin bu çağrıları ve Türk parlamenter heyetinin Washington'daki temasları karşılık bulmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious