ABD ordusu: İran hala Iraklı militanları eğitiyor

ABD ordusu: İran hala Iraklı militanları eğitiyor.14615
  • Giriş : 21.01.2008 / 10:55:00

Amerikan yönetimi, İran'ı sürekli olarak Irak'ın içişlerine karışmak ve şiddeti körüklemekle suçlarken ABD ordusu benzer bir suçlamada daha bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Irak'taki Amerikan ordusundan yapılan açıklamada İran, Iraklı militanları eğitmekle itham edildi. Açıklamada İran menşeli silahların kullanımında bir azalma olduğu; ancak İran'ın Iraklı militanları finanse etmesinde ve eğitmesinde bir değişiklik olmadığı kaydedildi.

Washington daha önce de pek çok kez benzer suçlamalarda bulunmuş ve İran'ın Irak'taki Şii gruplara destek verdiğini öne sürmüştü.

Bağdat'ta bir açıklama yapan Amerikan Ordu sözcüsü Tuğamiral Greg Smith, "İran'dan gelen ve Amerikan güçleri ile Irak güçlerine karşı kullanılan İran imzalı silahların sayısı azaldı" dedi. "Ancak militanlara verilen eğitimin azalmadığına inanıyoruz" diyen Smith, aynı şekilde maddi desteğin de azalmadığına inandıklarını kaydetti.

Irak'taki şiddet olaylarının son haftalarda nispeten azalmasının ardından Amerikalı yetkililer de İran'a karşı sert ifadeler kullanmamaya başlamışlardı. Amerika, elinde tuttuğu bazı İranlıları da serbest bırakmıştı.

Ancak Ocak ayının ilk iki haftasında bombalı saldırılarda yeniden bir artış olduğunu kaydeden Greg Smith, "Bir artış vardı; ancak tam olarak nedenini bilmiyoruz. Şimdi yine azalma var. Ne olduğunu anlamak için İran içinde ne yaşandığı bilemiyoruz." dedi.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious