ABD ordusu strateji değişikliği istiyor

  • Giriş : 12.11.2006 / 00:00:00

Amerikalı komutanlar, Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in istifasının ardından, Irak'ta strateji değişikliğine gidilmesi yönünde tavsiyede bulunmak için hazırlıklara başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Ordunun, Irak stratejisinde büyük değişikliğe gideceği yönünde yorumlar yapılırken Rumsfeld'in ayrılışıyla birlikte ülkede, Amerikan ordusunun Irak'ta istikrarı sağlamak için ne kadar güce ihtiyacı olduğu ve çekilme için bir takvim tartışmaları başladı. ABD Genelkurmay Başkanı Org. Peter Pace, ordunun Irak'ta bir yön değişikliğini incelemekte olduğunu açıkladı. Org. Pace, önceki akşam Amerikan CBS televizyonuna verdiği demeçte, neyin iyi gittiğini, neyin kötü gittiğini, ilerlemeleri nelerin engellediğini ve değiştirilmesi gerekenleri incelemeye ihtiyaçları olduğunu belirtti.

Pace, "Kendi önerilerimizi hazırlıyoruz, kendi diyaloğumuzu yapıyoruz ve doğru hedeflere odaklanmak için gerekli değişiklikleri yapacağız." diye konuştu. New York Times gazetesi de Genelkurmay Başkanı Pace'in kurduğu özel ekibin Irak, Afganistan ve çatışmaların devam ettiği diğer bölgeler için yeni bir yaklaşım getireceğini yazdı. Ekipte, geçen yıl Irak'ın kuzeyindeki Telafer kentini direnişçilerin elinden alan birliğe komuta eden Albay H.R. McMaster, 2004'te Şii Mehdi Ordusu milisleriyle Kerbela'da çatışan tugayın komutanı Albay Peter Mansur ve Irak güçlerinin eğitilmesini denetleyen Albay Thomas Greenwood'un yer aldığı kaydedildi. Uzmanlar, Gates liderliğindeki yeni Pentangon'un, Irak'ta mezhep kökenli çatışmalara son vermek için ya daha fazla ABD askerini sahaya sürme ya da ülkedeki şiddetten birinci derecede sorumlu tutulan Şii milislere karşı daha sert tedbirler alma gibi kilit bir soruyla karşı karşıya olduğunu belirtiyor. Pentagon, Şii milislerle çatışmaya girmekten kaçınıyordu

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious