ABD ordusundan katliam: 76 sivil öldü!

ABD ordusundan katliam: 76 sivil öldü!.11934
  • Giriş : 23.08.2008 / 19:54:00
  • Güncelleme : 23.08.2008 / 19:00:58

Afganistan'da katliam.. ABD komutasındaki koalisyon güçleri bombardımanda ayrım yapmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Afganistan İçişleri Bakanlığı, bugün Amerikan komutasındaki koalisyonun düzenlediği bir bombardıman sırasında 76 sivilin öldüğünü açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ölen sivillerin çoğunun kadın ve çocuk olduğu ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Afganistan İçişleri Bakanlığı'nın bu açıklamasına Beyaz Saray'dan 'temkinli' yaklaşım geldi. Beyaz Saray sözcüsü Gordon Johndroe, Afganistan İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya, şu karşılığı verdi:

"ABD ile NATO sivil ölümlerinin önlenmesi için önlem almıştır. Afganistan'dan gelen ilk bilgilere karşı temkinliyim. Taliban ve aşırılık yanlısı güçler, bir bombardıman yerine gitmek konusunda genellikle çok hızlılar. Ondan sonra da ABD ve müttefiklerini kendilerinin yaptığı şiddet eylemlerinden sorumlu tutuyorlar."

Sözcü, ABD ile NATO'nun, sivil halktan kurbanlar olmaması için üzerlerine düşen yükümlülükleri çok ciddiye aldıklarını belirterek, bu durumlarda iyi değerlendirmelerde bulunmanın çok önemli olduğunu vurguladı.

Öte yandan, ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Patrick Ryder , Afganistan İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı açıklamadan önce yaptıkları açıklamanın doğru olduğunu belirterek, 30 direnişçinin öldürüldüğünü, 5'inin yakalandığını hatırlattı.

Ryder, bölgedeki çatışmalarda 2 sivilin yaralandığını, olay yerinde acil müdahalede bulunulduktan sonra da koalisyona ait bir hastaneye kaldırıldıklarını kaydetti ve "Bu bilgiler, Herat'taki birliklerimizden gelmektedir ve Afgan kuvvetleri tarafından da doğrulanmıştır" ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*