ABD ordusunu İncirlik üssünden besliyor

  • Giriş : 11.12.2006 / 00:00:00

İncirlik Üssü, Irak'a yönelik ikinci harekat sonrasında lojistik destek amaçlı kullanılmaya devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Irak'a yönelik operasyonun ardından Kuzey'den Keşif Gücü'nün görev süresinin bitmesiyle üsten ABD ve İngiliz savaş uçakları ve bir miktar personel çekilince son yılların en durgun dönemini yaşayan üste lojistik destek amaçlı faaliyetler ön plana çıkmaya başladı. Geçen hafta içinde Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hava Kuvvetleri Müsteşarı Michael Wynne'nin incelemelerde bulunduğu İncirlik Hava Üssünden 18 ayda 103 bin ton kargo Irak'a gönderildi.

ABD Hava Kuvvetleri'nin resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre 39. Hava Üssü Kanat Komutanlığı'nın bulunduğu İncirlik Üssü'nden yapılan sevkiyatlarda ağır tonajlı olmalarına rağmen kısa mesafeli pistlerde kıvrak manevraları ile ön plana çıkan C-17 Globamaster ağır nakliye uçakları kullanılıyor.

Haziran 2005 tarihinden bu yana Irak'a İncirlik üzerinden 103 bin tondan daha fazla kargo taşıyan ABD'de Irak'taki birliklerinin ihtiyacı olan tıbbi malzeme, askeri ekipman ve yedek parça ihtiyacının yüzde 60'a yakınını İncirlik Üssü üzerinden göndermiş durumda. Irak'a en yakın ve donanımlı üslerden biri olan İncirlik'in bu kadar etkin kullanımında konumu ön plana çıkarken yapılan çalışmalar arasında Irak'taki uçaklara yakıt doldurulması da yer alıyor.

51 yıldır ABD tarafından kullanılan İncirlik Üssü'nde kargo uçaklarının yanı sıra KC 135 tipi tanker uçakları yer alıyor. Üs NATO'nun insani yardımları çerçevesinde Afganistan, Pakistan, Lübnan'a yapılan uçuşlarda da kullanıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious