ABD pamuk fiyatına tavan yaptırdı

ABD pamuk fiyatına tavan yaptırdı .8999
  • Giriş : 10.07.2007 / 13:20:00
  • Güncelleme : 10.07.2007 / 12:25:17

Yeni sezonda pamuk ekim alanlarını daraltma kararı alan ABD'nin, dünya borsalarında pamuğun kilo fiyatının 1.55 dolara yükselmesine neden olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve AdanaTicaret Borsası Başkanı Fethi Coşkuntuncel, pamuk konusunda hükümetin acil eylem planı yapması ve en kısa sürede uygulamaya geçmesi gerektiğini belirtti.

Coşkuntuncel, dünyanın en büyük pamuk üreticisi ülkelerinden ABD'nin, 2007-2008 sezonunda, pamuk ekim alanlarını daraltma yönünde aldığı kararın dünya pamuk borsasını alt üst ettiğini belirterek, "Fiyatlar bir anda tavan yaptı, fiyatlarda her gün 2 centlik artış yaşanıyor. Şu anda dünya borsasında pamuğun kilo fiyatı 1.55 dolardan aşağıya düşmüyor" dedi.

Adana borsasında Ege pamuğunun 2.37 YTL, Çukurova pamuğunun 1.90 YTL, Şanlıurfa pamuğunun ise 2.50 YTL'den işlem gördüğünü vurgulayan Coşkuntuncel, "Pamuk Türkiye için stratejik bir üründür. Üretici artık devlet desteğini gerekçe göstererek pamuktan kaçmamalı. Başta Ege olmak üzere Çukurova ve Güneydoğu'da pamuk ekimine ağırlık verilmeli" dedi.

"Çiftçi sırtını döndü"

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Cumali Doğru ise, geçen yıl hasat öncesinde yağan zamansız yağmurların pamukta kalite kaybına neden olduğunu, buna bağlı olarak fiyatının düştüğünü belirtti.

Doğru, "Geçen yıl sezon başında 70 YKr olan pamuğun kilo fiyatı ilerleyen dönemlerde 45-50 YKr'ye kadar düştü. Buna karşılık üretim maliyeti daha az olan mısır 35-36 YKr'den satıldı. Çiftçi de doğal olarak bu yıl pamuğa sırtını döndü. Pamuk ekim alanları yüzde 25 daraldı" dedi.

Bu yıl yaklaşık 300 bin dekar civarında bir alana pamuk ekiminin yapıldığını tahmin ettiklerini belirten Doğru, böyle devam ettiği takdirde Türkiye'nin pamukta baş ithalatçı olacağını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious