ABD parmağı ve artan terör olayları

ABD parmağı ve artan terör olayları.9749
  • Giriş : 01.05.2009 / 07:30:00
  • Güncelleme : 01.05.2009 / 00:05:36

Türkiye'de yeniden artış gösteren terörü değerlendiren Aydın, ABD'li komutanlarla ilgili ayrıntıya dikkat çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Analitik Bakış: Son günlerde terör eylemlerinde bir atış var. Diyarbakır'daki mayın patlaması sonucu 9 erin şehit edilmesi ve Hikmet Sami Türk'e suikast girişiminde bulunulması sanki Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un dünkü konuşmalarına karşı bir mesaj mı? Bu konudaki görüşleriniz nelerdir?

Prof. Dr. Nurullah Aydın: Ben bu olaylara çok farklı yaklaşıyorum. Hatırlarsanız Hürriyet Gazetesi'nden Yalçın Bayer'in köşesinde iki gün üst üste çok farklı yorum yapmıştım. Bu Emniyet Özel Hareket Daire Başkanı Behçet Oktay'ın intiharı olayı “suikast mi, yoksa intihar mı” sorusuna farklı bir yorum getirmiştim. Şimdi bugünkü olaylara da bu şekilde yaklaşıyorum. Amerikalı generaller ve istihbarat yetkililerinin Türkiye'yi ziyaretlerinin akabinde Türkiye'de sürekli ya terörist faaliyetler veya suikast olayları cereyan etmekte. Akademisyen, siyasetçi, emekli general suikastlerinde de olduğu gibi faili meçhullerin tarihsel süreç içerisindeki gelişimlerine baktığımızda aynı şeyi görüyoruz.

Son dönemlerde ABD'nin Ulusal Güvenlik Ajansı'nın –İngilizce kısaltması NSA- NSA'nın başkanı Korgeneral Keith Alexander'ın Türkiye'ye gelişinin akabinde Türkiye'de Emniyet Özel Harekat Daire Başkanı'nın intihar olayıyla karşılaştık. Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopterinin düşme döneminde ise -bu günkü olayla irtibatlı olarak- kamuoyunun üzerinde durmadığı bir konuyu açıklayayım. O dönemde Batman'da Amerikan Awax uçakları alçak uçuş yapmıştı. Bu konu kamuoyuna pek fazla yansımamıştı ve Batmanlılar'ın da tepkisi vardı. 'Awax uçağının o dönemde Batman'da ne işi vardı?' sorusunu pek kimse sormadı.

Diğer bir örnek ise Türkiye'nin en önemli anti-terör özel harekât timinin bulunduğu İspanyol Casa uçağı ise biliyorsunuz Malatya yakınlarında havada infilak etmesiydi. Biz o dönemde de bunun için şunu söylemiştik: ABD'nin ulusal güvenlik doktrininin temelinde “Starwars” dediğimiz uzay savaşı doktrini yani lazer sistemiyle donatılmış uydu kontrollü insansız uçaklar var. Nitekim şu anda Afganistan, Pakistan'ın Peşaver Vadisi ve Irak'ta da uygulanıyor.

Ayrıca İsrail istihbarat örgütüyle birlikte insansız Heron uçakları ile K. Irak'a yönelik istihbarat paylaşımı bir dönem gündeme gelmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*