ABD peşmergeleri kullanacak

  • Giriş : 08.01.2007 / 00:00:00

Kuzey Iraklı peşmergelerin Amerikan askerleri ile birlikte operasyonlar düzenlemek için Bağdat'a kaydırılacağı iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD Başkanı Bush'un Irakla ilgili yeni stratejisini açıklaması öncesinde konu ile ilgili spekülasyonlar artıyor. İngiliz Independent gazetesi, Bush'un Irak'ta 20 bin yeni asker göndermeye, ayrıca Irak'a 1 milyar dolar yardım yapmaya hazırlandığını yazdı.

Gazete, Irak'a gidecek yeni askerlerin Bağdat'a yerleştirileceğini, bazı askerlerin de Kuveyt'te destek gücü olarak bekletileceğini kaydetti. Bu askerlerin, Iraklı direnişçilere karşı girişilecek yeni bir uzaklaştırma operasyonunda kullanılacağı bildirildi.

ABD IRAK'TA OKUL BOYAYACAK

Haberde, Bush'un Irak'a yapmayı planladığı 1 milyar dolarlık yardımın ise okulların boyanması ve caddelerin temizlenmesi gibi işlerde kullanılacağı ifade edildi.

Çarşamba günü Iraklı ilgili yeni stratejisini açıklaması beklenen Bush'un amacının Bağdat'taki kontrolün Amerikalı ve Iraklı güçler tarafından sağlanması olduğu kaydedildi.

Gazete, "oldukça güvenilir kaynaklardan sızan bilgilere" dayandırdığı haberinde ayrıca Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin, Bağdat'ta 5 tugaya çıkacak Amerikan güçlerine destek vermek üzere 3 tugay asker göndermeyi resmi olarak kabul ettiğini duyurdu.

Haberde, Bağdat'a gönderilecek Iraklı birliktelerin üçte ikisinin Kuzey Irak'taki "savaş deneyimli" Kürt peşmergelerin oluşturacağı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious