ABD: PKK üçlü mekanizma ile çözülmeli

  • Giriş : 31.05.2007 / 20:02:00
  • Güncelleme : 31.05.2007 / 20:05:27

Butler, Kuzey Irak'ta güvenliğin peşmergelere devrinin aslında 1 ay önce yapılmasının planlandığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'nin yakındoğu işlerinden sorumlu dışişleri bakan yardımcılığında görevli üst düzey yetkili Lawrence Butler, Kuzey Irak'ta güvenliğin peşmergelere devrinin aslında 1 ay önce yapılmasının planlandığını, ancak Irak'taki bölgesel Kürt yönetiminin, bunun 1 ay ertelenmesini istediğini söyledi.

Washington'daki Türk gazeteciler için bir telekonferans düzenleyen Lawrence Butler, Kuzey Irak'ta güvenliğin Iraklılar'a devrine ilişkin soruları yanıtladı. Butler, Irak'ta belli kriterleri karşılayan bölgelerin güvenliğinin, 2005 yılında kurulan bir komisyonun kararıyla Iraklılar'a devredildiğini, Kuzey Irak'ın da ekonomik durum ve istikrar bakımından kriterleri karşıladığı için devrin gerçekleştiğini kaydetti.
Butler, sorumluluğun Irak güvenlik güçlerine devredilmesine karşın, bölgedeki ABD askerlerinin sayısının ve destek işlevinin değişmeyeceğini, Irak güvenlik güçlerine klavuzluk etmeyi sürdüreceklerini dile getirdi.

Kuzey Irak'taki PKK varlığına karşı en iyi yaklaşımın, ABD-Irak-Türkiye arasındaki üçlü mekanizmanın işletilmesi ve PKK ile mücadeleden sorumlu özel temsilci olarak atanan General Joe Ralston'ın temasları olduğuna işaret eden Butler, Türk hükümetiyle iyi bir işbirliği yürütüldüğünü söyledi.

PKK'nın terörist bir örgüt olduğunu vurgulayan Butler, Irak'ta güvenlik ve istikrarın korunmasına önem verdiklerini vurguladı.
Irak'ın egemenliği ve toprak bütünlüğünün korunmasının önemli olduğunu vurgulayan Butler, Türkiye ile Irak'ın komşu olduklarını ve coğrafyanın yakın zamanda değişmeyeceğini belirterek, Irak ile ortaya çıkabilecek her türlü sorunu çözmek için Ankara'nın “siyasal temasta bulunmasını” cesaretlendirdiklerini söyledi.

"Kuzey Irak'ta güvenliğin peşmergeye devredilmesinin zamanlamasının soru işaretlerine yol açtığı" yönündeki bir soru üzerine Butler, “Buna karar verilmesi haziran 2005 dönemine kadar geriye gidiyor. Irak hükümetiyle sistematik bir devir konusunda anlaşmıştık. Güvenlikten sorumlu ortak bir komisyon kurularak, her bölgenin devir için ne derece hazır olduğunun tespitine karar verildi. 1 ay kadar önce, Kuzey Irak'ta devrin yapılmasına karar verildi. Benim anladığım, bölgesel Kürt hükümeti, (1 ay erteleyelim) isteğinde bulunduğu için zamanlama böyle oldu. Takvimin belli bir önemi yok” dedi.

“Güvenliğin devrinin, Irak'ın bölünmesine ilişkin kaygılara yol açtığı” yönündeki bir başka soruya karşılık Butler, merkezi Irak hükümeti ve güvenlik güçlerinin, Kuzey Irak dahil olmak üzere Irak'ın tamamından sorumlu olduğunu belirterek, “Irak'ta egemenlik veya toprak bütünlüğünün sorgulanır bir tarafı yok” diye konuştu.

“Kuzey Irak'ta güvenliğin peşmergeye devrinin ardından Türk ordusunun PKK'ya karşı sınır ötesi bir operasyon düzenlemesi olasılığının yaratacağı sıkıntılara” ilişkin bir soru üzerine Butler, “Varolan mekanizma çok iyi çalışıyor. General Ralston sürekli hazır. Türk hükümetiyle de koordinasyon içinde çalışılıyor. PKK'yı ortadan kaldırmak, bu tehdidi azaltmak için üçlü mekanizma yoluyla işbirliği en iyi yaklaşım” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious