ABD polisi 4 Temmuz "Bağımsızlık Günü" nedeniyle alarmda

ABD polisi 4 Temmuz
  • Giriş : 03.07.2007 / 19:26:00

Bağımsızlık Günü kutlamalarına hazırlanan ABD'de güvenlik tedbirleri en üst seviyede

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiltere'deki terör saldırısı girimlerinin ardından 4 Temmuz Bağımsızlık Günü kutlamalarına hazırlanan Amerika'da güvenlik tedbirleri en üst seviyede tutuluyor. Büyük kentlerde sokak devriyelerinin sayısı artırılırken, terörist saldırıların hedefi olabilecek noktalara takviye güvenlik kuvveti yerleştirildi. Polis, metro, otobüs ve trenlere binenlerin çantalarında arama yapıyor.

Güvenlik tedbirlerinin en çok arttırıldığı yer ise 11 Eylül saldırılarının gerçekleştiği New York kenti oldu. New York Polis Teşkilatı (NYPD) Müdürü Ray Kelly, önlemlerin önemli günlerde alınan tedbirler çerçevesinde olduğunu söyledi. Kelly, "Ne zaman çok sayıda insanın katılacağı etkinlikler olsa, sokaktaki polis sayısını artırıyoruz, daha fazla polis helikopter uçuruyoruz. Nehirlerde ve limanda daha fazla güvenlik botu yüzdürüyoruz" diye konuştu.

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg'den de New Yorklulara önemli bir uyarı daha geldi. Başkan Bloomberg, New Yorklulardan, cankurtaranı bulunmayan plaj ve havuzlara gitmemesi konusunda uyararak, "Maalesef, bu haftasonunda bu tür yüzme alanlarında boğularak ölenlerin sayısı, hafta boyunca terörizme verilebilecek kurbanlardan daha fazla olacak" dedi.

NEW JERSEY'DE POLİS 4 TON HAVAİ FİŞEĞE EL KOYDU

Güvenlik tedbirlerinin artırıldığı ve havai fişek kullanılmasının yasak olduğu New Jersey'de de bazı yerlere baskın yapan eyalet polisi, 4 ton havai fişek ele geçirdi. New Jersey yasalarına göre, eyalette, havai fişek alım-satımı, bulundurulması ya da patlatılması yasak.

Pennsylvania eyaletinde ise, havai fişeklerin eyalet sakinlerine satışı yasakken, başka eyaletlere satış yapılabiliyor. Interstate 80 otoyolunun Delaware Nehri geçişinde barikat kuran New Jersey polisi, 21 bin dolar değerindeki 4 ton havai fişeği ele geçirirken, operasyonlarda 50 kişi tutuklandı.

Resmi verilere göre 2004 yılının 4 Temmuz kutlamalarında sokaklarda patlatılan havai fişeklerden dolayı 9 bin 600 kişi hastanelik oldu. Bu nedenle birçok eyalette, havai fişeklerin kullanımı oldukça sınırlı izinle mümkün olabiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious