ABD - Rusya arasında kriz derinleşiyor

  • Giriş : 21.02.2007 / 00:00:00

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin Orta Avrupa’ya füze kalkanı yerleştirme planını Rusya’ya karşı nükleer üstünlüğü ele geçirme çabası olarak gördüğünü söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Lavrov, Rusya’nın resmi gazetesi sayılan "Rossiskaya Gazeta"ya yaptığı açıklamada, ABD’nin Çek Cumhuriyeti ve Polonya’ya yerleştirmeyi planladığı füze ile radarın İran’dan gelecek tehdide karşı olduğu iddiasının inandırıcı olmadığını kaydetti.

ABD’nin İran veya Kuzey Kore’den gelecek bir tehdit olduğuna inanması halinde, bu füzelerin Çek Cumhuriyeti ve Polonya’ya değil başka bir bölgeye yerleştirilmesi gerektiğini söyleyen Lavrov, "İran veya Kuzey Kore’den gelecek tehdit varsa, füze kalkanı parçalarının o zaman tamamen başka bir yere yerleştirilmesi gerekiyor. Eğer bu sistemler Polonya veya Çek Cumhuriyeti’ne kuruluyorsa, bunun Rusya’ya karşı olduğu çok açık" dedi.

Lavrov, Çek Cumhuriyeti ve Polonya’nın bu adımına nasıl karşılık verecekleri yolundaki bir soru üzerine de şunları söyledi:
"Bir şekilde tepki göstereceğiz, ama bu tepkimiz öyle gürültülü bir tepki olmayacak. Yeniden bir silahlanma savaşına girme gibi lüksümüz yok. Eminim ki bizim cevabımız, yeni silahlanma savaşını tahrik etmeyecektir. Biz artık bunu geçtik. Mali ve ekonomik başarılarımızı riske atma hakkımız yok. Bu mali ve ekonomik başarımız, devlet başkanımız ve hükümetimiz tarafından gelecek neslimiz için hazırlanmıştır. Cevabımız misilleme şeklinde olacak. Sayın Putin’in söylediği gibi, vereceğimiz karşılık askeri savunma alanının geliştirilmesi, yeni teknolojiler kullanılması ve bilimin geliştirilmesi üzerine kurulu olacak. Baş kriterimiz Rusya’nın güvenliğini sağlamak, stratejik dengeyi azami derecede korumaktır." Lavrov, Rusya ile ABD’nin karşılıklı güveni artırmak için yeni silahlanma kontrol anlaşmalarını müzakere etmesi gerektiğini belirterek, "İki ülke silahların kontrolü konusundaki diyaloğu karşılıklı güven, güç dengesi ve çıkarları çerçevesinde oluşturmalıdır" dedi.

RICE: KONUYU RUSYA İLE UZUN SÜRE KONUŞTUK
Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, bugün Berlin’de BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ve ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile görüştü.

Rice, Steinmeier ile görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Polonya ve Çek Cumhuriyeti’nde kurulan füze savunma sistemleri konusunda Rusya ile neden zamanında ve yeterli derecede konuşulmadığının sorulması üzerine şunları söyledi:
"Polonya ve Çek Cumhuriyeti’nde füze savunma sistemleri kurulmasını Rusya ile çok uzun bir süre konuştuk. En az 10 kez resmi görüşmelerde bulunduk, hem de bakanlar düzeyinde. Polonya ve Çek Cumhuriyeti bağımsız ülkeler ve terörizme karşı mücadele etmek amacıyla bu savunma programına dahil olma kararı aldılar.

Uzmanlara sorarsanız size söyleyeceklerdir, bu silahlar Rusya için hiçbir zaman tehdit oluşturamaz. Ancak endişeleri gidermek amacıyla Rusya ile görüşmelere devam edeceğiz." İngiltere’nin Irak’tan asker çekme kararının hatırlatılması üzerine de Rice, İngiliz hükümetiyle bu konuda konuştuklarını, İngiltere’nin Irak’ta büyük katkı sağladığını ve bu konuda konuşmaya devam edeceklerini, İngiltere’nin Irak’ta halen çok sayıda askeri bulunduğunu belirtti.

Rice, İran ile ilgili nükleer kriz konusundaki bir soruya karışılık da "İran maalesef bugüne kadar devletler topluluğunun isteklerine karşılık vermedi.

Bu konuda tüm ortaklarımızla konuşup gelecekteki adımlar konusunda karar alacağız. Bana göre en iyi çözüm, İran’ın uranyum zenginleştirilmesini işlemini durdurması olacaktır. Böyle bir durumda İran Dışişleri Bakanıyla doğrudan bile görüşebileceğimi söyledim. Bence bu yeterli derecede iyi niyet göstergesi" dedi.
"Orta Doğu dörtlüsü"nün yeniden canlandırılmasından da büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Rice, bölgede bir Filistin devletinin kurulması için tüm tarafların birbirlerini tanımaları ve şiddetten vazgeçmeleri gerektiğini tekrarladı.

Rice ayrıca, Steinmeier ile İran krizinin yanı sıra Yukarı Karabağ sorununu ele aldıklarını ve bu sorunun çözümünü istediklerini sözlerine ekledi.

Steinmeier de devletler topluluğunun önemli sorunlarda tek sesle konuşmasının önemli olduğunu belirterek, Rice’a Orta Doğu sorununun çözümü için gösterdiği çabalardan dolayı teşekkür etti.

Berlin’de bu akşam Dışişleri Bakanlığında yapılacak Orta Doğu dörtlüsü toplantısında da bu konuyu ayrıntılı şekilde ele alacaklarını ifade eden Steinmeier, Rice’a Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan’a yaptığı ziyaret hakkında da bilgi verdiğini kaydetti.

STEINMEIER-BAN KI-MOON GÖRÜŞMESİ
Steinmeier, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ile yaptığı görüşmeden sonra da İran’ın nükleer programıyla ilgili sorun hakkındaki bir soru üzerine, İran yönetiminin, kendisine devletler topluluğu tarafından tanınan sürenin bitmesinden sonra BM Güvenlik Konseyinin bir araya gelerek, atılacak adımları görüşeceğini, bildiğini söyledi.

İran müzakere heyetinin başkanı Ali Laricani ile Berlin’de yaptığı görüşmeyi hatırlatan Steinmeier, İran yönetiminden olumlu bir sinyal gelmesini beklediğini Laricani’ye ilettiğini, bunun İran yönetiminin karar vermesi gereken önemli bir konu olduğunu kaydetti.

Ban Ki-Moon ile de Orta Doğu sorununu, İran ve Afganistan ile ilgili gelişmeleri ele aldığını ifade eden Steinmeier, Ban Ki-Moon’un çok önemli bir dönemde BM Genel Sekreterlik görevini üstlendiğini, Almanya’nın kendisini desteklemek için her türlü çabayı harcayacağını belirtti.

Ban Ki-Moon da devletler topluluğunun İran konusunda endişe duyduğunu, kendisinin İran Dışişleri Bakanıyla konuştuğunu, BM üyelerinin nasıl bir adım atılması konusunda henüz görüştüklerini belirterek, "İran yönetiminin BM kararlarına uymasını ve görüşmeleri sürdürmesini diliyorum" dedi.

Hamas ve El Fetih’in Suudi Arabistan’ın Mekke kentinde Filistin ulusal birlik hükümetinin kurulması yönünde anlaşmaya varmasının kendilerini ümitlendirdiğini ifade eden Ban Ki-Moon, Rice’ın da bölgede yaptığı görüşmeler hakkında bilgi verdiğini, Orta Doğu sürecinin zor bir süreç olduğunu, kendi görevlerinin tarafları cesaretlendirmek olduğunu söyledi.

Almanya’nın bu konuda oynadığı öncü rolden dolayı büyük mutluluk duyduğunu kaydeden Ban Ki-Moon, Orta Doğu sorunundaki gelişmelerin tüm dünya barışı için çok önemli olduğunu ifade etti.

Ban Ki-Moon ayrıca, Almanya’nın, BM içinde yapılmasını istediği reform önerilerine sıcak bakmasının da kendisini mutlu ettiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious