ABD Rusya'da devrim için çalışıyor

  • Giriş : 22.09.2006 / 00:00:00

Rus yetkilileri uyaran uzmanlar, ABD'nin Kremlin'de Batı yanlısı bir iktidarın gelmesi için çalışmalarda bulunduğunu iddia ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eski Komunist Parti ve gizli servis yöneticilerinden General Gennady Yevstafyev başkanlığında bir dönem Almanya büyükelçiliği yapan Valentin Falin gibi isimlerin de yer aldığı bir grup strateji uzmanının hazırladığı raporda önümüzdeki iki yıl içinde ABD'nin, Başkan Vladimir Putin hükümetini zayıflatacak bir dizi faaliyette bulunacağı iddia ediliyor. Rusya 2007 yılı sonunda parlamento seçimlerine ve 2008 baharında da başkanlık seçimlerine hazırlanıyor.

Nezavisimiya Gazeta'da yer alan rapora göre ABD, üst düzey devlet yetkilileri ve işadamları hakkında yolsuzluk iddiaları, mahkeme yolu ile açılacak davalarla Batı bankalarında bulunan Rus şirketlerine ve vatandaşlarına ait mal varlıklarının dondurulması, seçim sonuçlarının tanınmaması, özgür medyanın desteklenmesi ve bölgesel ayrılıkçı hareketlerin desteklenmesi gibi yöntemleri kullanarak Kremlin'de yönetimi değiştirmek istiyor. Interfax haber ajansı da konu ile ilgili verdiği bilgide raporun parlamentonun hem alt hem de üst kanadına iletildiğini duyurdu.

Rusya ve ABD ilişkilerinin kötüye gittiği belirtilen raporda, önümüzdeki dönemde iki ülke ilişkilerinin Beyaz Saray yönetiminin demokrat ya da Cumhuriyetçi olmasının etkileyemeceği daha kötüye gidiş olacak. ABD uluslararası camiadan soyutladığı Rusya için Turuncu Devrim planları yapıyor. ABD NATO'yu kullanarak BDT ülkelerinden Gürcistan ve Ukrayna ile Rusya ilişkilerinin gelişmesine engel olmak istiyor.

Kremlin'in medya politikasını sabote etmeyi planlayan girişime göre merkezi hükümetin basın üzerindeki denetimi daraltılarak özelleşme teşvik edilecek ve Batı yanlısı grup ve uzmanların düşünceleri sürekli televizyonlarda yer alacak. Dağılma sürecini hızlandırmak için de Boris Yeltsin'in düşüncelerinden olan Federalizm geliştirilecek. Kafkaslar, Trans-Volga, Karali, Komi Cumhuriyeti, Nurmansk ve Nenets otonom bölgelerinde bağımsızlık hareketleri desteklenecek.

Raporda ABD'nin Rusya'nın enerji kaynaklarının özelleştirilerek enerji bağımsızlığı konusunda da gücünün zayıflatılmasının hedeflendiği belirtiliyor. Uzmanlar, Moskova'yla iletişimi minimuma indirecek Batı dünyası Rusya'nın elini zayıflatacak. G-7'e dönüşün dahi planlandığı zayıflatma operasyonunda Gürcistan ve Ukrayna'nın NATO üyeliklerinin hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Rapor Rus otoritelerine yapılması gerekenler konusunda tavsiyelerde bulunuyor. Rusya öncelikle kendi çıkarları açısından uzun vadeli demokratikleşme çalışmalarını başlatmak zorunda. Bu durum, BDT ülkeleri ve diğer ülkelerle ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacak. Rusya'ya yakın olan ülkelerle ekonomik ve politik birlikler daha reel hale getirilmesi gerekir. Sivil toplum örgütlerinin çalışmalarına dikkat edilmesi tavsiye edilen raporda toplumu harakete geçirebilecek altyapının buralarda hazırlanabileceğine dikkat çekiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious