ABD: Rusya'nın müdahalesi tehlikeli

  • Giriş : 10.08.2008 / 14:42:00

Rusya, BM'den Gürcistan'ın ayrılıkçı bölgelerinden Abhazya yakınındaki gözlemcilerini çekmesini istedi. ABD ise "Rusya'nın müdahalesi tehlikeli ve orantısız" açıklaması yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gürcistan İçişleri Bakanı sözcüsü Şota Utiaşvili, Rusya'nın BM'den Abhazya ile sınır kenti Zugdidi arasındaki gözlemcilerini çekmesini istediğini belirtti.

Bu arada, Gürcistan Parlamento Başkanı David Bakradze, Rusya'nın Gürcistan'ın batısına saldırmaya hazırlandığını söyledi.

Bakradze, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, bilgiyi doğruladıklarını ve Rusların birkaç saat içinde Zugdidi'ye saldırmayı planladıklarını belirtti.

Parlamento Başkanı, Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin ülkenin savunmasını bizzat yönettiğini belirterek, "Düşmana Gürcistan'ı işgal etme şansı vermeyelim" diye konuştu.

-"TEHLİKELİ VE ORANTISIZ"

Öte yandan, Pekin'de bulunan ABD Başkanı George W. Bush'un Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı James Jeffrey, Rusya'nın Gürcistan'a müdahalesinin "tehlikeli ve orantısız" olduğunu söyledi.

Durum nedeniyle alarma geçtiklerini belirten Jeffrey, Rusya'nın Gürcistan'da kara saldırıları düzenlediği haberleri doğruysa, bunun ABD için "çok, çok endişe verici" olacağını belirtti.

-İNGİLTERE VATANDAŞLARINI UYARDI

İngiliz hükümeti de, Gürcistan'daki vatandaşlarının acil olarak ülkeden ayrılmasını tavsiye etti.

İngiltere Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Gürcistan'daki İngiliz vatandaşlarına, "eğer kalmalarını gerektiren acil bir durum yoksa" en kısa zamanda ülkeyi terk etmeleri çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, vatandaşların "bazı uçak seferleri sürüyorken ve henüz sınırlar açıkken" ülkeyi terk etmelerinin önerildiği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*