ABD saldırıdan Sırbistan'ı sorumlu tuttu

ABD saldırıdan Sırbistan'ı sorumlu tuttu.47609
  • Giriş : 23.02.2008 / 12:01:00

ABD, Kosova'nın bağımsızlık ilanının protesto edildiği eylem sırasında Belgrad Büyükelçili'ğine düzenlenen saldırıdan Sırbistan hükümetini sorumlu tuttu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, gazetecilere yaptığı açıklamada, Sırbistan hükümetinin, ABD ile diğer ülke büyükelçiliklerini korumayı başaramadığını söyledi.

Sırbistan'ın diplomatik misyonları korumak mecburiyetinde olduğunu hatırlatan Rice, olaylarla ilgili olarak "Biz, Sırbistan hükümetini sorumlu tutuyoruz" dedi.

Rice, ayrıca böyle bir şeyin tekrarlanmamasını ümit ettiklerini ifade etti.

Belgrad'daki Amerikan Büyükelçiliği maskeli saldırganların saldırısına uğramış, daha önce boşaltılan binaya giren göstericiler binada yangın çıkarmıştı.

Büyükelçilikte daha sonra bir kişinin yanmış cesedi bulunmuştu. ABD Büyükelçiliği'nin yanı sıra aralarında Türk Büyükelçiliği'nin de olduğu bazı diplomatik misyonlara da saldırılmıştı.

Yağmacılar da sokaklardaydı

Bu arada, önceki gece büyük protesto görüntülerine sahne olan Sırbistan'nın başkenti Belgrad'da ilginç görüntüler de vardı. Binlerce kişi Kosova'nın bağımsızlığını protesto edip elçilik binalarına saldırırken, kimileri de olaylar nedeniyle camları kırılan mağazaları yağmaladı.

İki genç kadının bir dükkanı yağmaladığı görüntüler, video paylaşım sitesi YouTube'ta da yayınlandı.

Önce bir markete giren yağmacılar daha sonra bir mağazaya girip kendileri için kıyafet aldı. Ellerinde poşetlerle, yağmaladıkları malları taşıyan yağmacılar kendilerini çeken amatör kameramana da aldırış etmedi.

Sırp polis kuvvetleri önceki gece meydana gelen olaylarda bazı yağmacıları gözaltına aldı.

Binlerce kişi ise Belgrad sokaklarında Kosova'nın bağımsızlığının protesto edildiği gösterilerde elçilik binalarına saldırdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious