'ABD savaşı kazandı, ama barışı kaybetti'

  • Giriş : 15.05.2006 / 00:00:00

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Irak savaşında ABD'nin savaşı kazandığını, ancak barışı kaybettiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Partisinin Şanlıurfa il başkanlığınca düzenlenen ''Türkiye ve Dış Politikası'' konulu konferansta, ABD'nin Irak'a müdahalesi ve Türkiye'ye etkilerini anlatan Öymen, "ABD savaşı kazandı, ancak barışı kaybetti. Demek ki Türkiye'den üs açmadan da savaş kazanılabiliyormuş, o halde ABD'nin bölgeyle ilgilenmesinin altında başka nedenler var'' ifadesini kulandı.

Harran Otelin'deki konferansında 1 Mart tezkeresini reddederken, bu ülkeyi savaşa sokmamak ve insanların Irak çöllerinde şehit olmaması için çaba harcadıklarını ifade eden Öymen'e göre CHP olmasaydı bu hükümet ülkeyi savaşa sokacaktı. Öymen, Irak savaşında hükümetin ABD ile anlaşmaya vardığını, ancak sonunda meclisten 1 Mart tezkeresinin red edilmesi ile Güneydoğuya asker konuşlandırmasından vazgeçtiğini ileri sürdü. Tezkere meclisten geçmiş olması durumunda ABD askerlerinin şu an Şanlıurfa, Mardin, Şırnak ve Diyarbakır gibi kentlerde üs kurmuş olacağı iddiasında bulunan Öymen, o zaman da Türkiye'nin durumunun Filipinler, Güney Kore gibi olmasının kaçınılmaz olacağına işaret etti.

ABD'nin, Ortadoğu'yu petrol rezervi yüzünden denetim altında tutmak istediği görüşünü savunan Öymen, bunu yapmak için askeri güç kullandığını ve Irak'ta bu güne kadar 2 bin 500 askerini kaybettiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious