ABD Savunma Bakanlığı; 'Zararlı!'

  • Giriş : 16.02.2006 / 00:00:00

ABD Savunma Bakanlığı, Irak'taki Ebu Gureyb hapishanesindeki işkence ile ilgili yeni fotoğrafların yayınlanmasını "zararlı" buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD Savunma Bakanlı sözcüsü Bryan Whitman yaptığı açıklamada, "Bakanlık, yeni fotoğrafların yayınlanmasının öfkeyi artıracağını, gereksiz şiddeti teşvik edeceğini ve dünya genelinde görev yapan askerlerimizi tehlikeye atacağına inanıyor" diye konuştu. Whitman, Ebu Gureyb'deki işkence ile ilgili önceki soruşturma kapsamında 25'ten fazla kişinin sorumlu bulunduğunu ifade etti.

Daha sonra açıklama yapan bakanlığın bir başka görevlisi, askeri yetkililerin Avustralya'da yayınlanan Sydney Morning Herald gazetesinin internet sayfasındaki fotoğrafları incelediğini ve bunları bir Amerikan askerinin 2004'te Irak'taki askeri yetkililere ilettiği resimlerle karşılaştırdığını belirtti. İsmini açıklamayan yetkili yayınlanan yeni fotoğrafların işkence ile ilgili yeni bilgiler içermediğini söyledi.

AP ajansı, Savunma Bakanlığı sözcüsü Whitman'ın açıklamaları ışığında, Pentagon'un fotoğraflardan sonra yeni bir soruşturma açma niyeti olmadığı yorumunu yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious