ABD seçimlerinden notlar

  • Giriş : 08.11.2006 / 00:00:00

Amerika'da gerçekleşen Kongre seçimlerinde Demokratlar Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu garantilerken, Senato'da ise başa baş mücadele sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

· Demokratlar Senato'nun alt kanadı Temsilciler Meclisi'nde Cumhuriyetçilere üstünlük sağlarken, üst kanat Senato'da da çoğunluğu elde etmeye doğru gidiyor.

· Demokratlar, çoğunluk için 15 yeni sandalyeye ihtiyaç duydukları Temsilciler Meclisi'nde 30 sandalye kazandı. Bu şekilde 1994'ten bu yana ilk kez çoğunluk Demokratlara geçti.

· Senato'da çoğunluğu elde etmek için fazladan 6 sandalye kazanmak zorunda olan Demokratlar, bunlardan en az dördünü kazanmayı garantiledi. Diğer iki sandalyeyi kazanmaları ise an meselesi. Montana ve Virginia eyaletlerinde Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında başa baş bir yarış yaşandığı bildiriliyor.

· Kongre'de elde edilecek bir çoğunluk, Demokratlara Bush yönetiminin ekonomi, askerî ve enerji politikalarını soruşturma şansı da verecek.

· ABD eski Başkanı Bill Clinton'ın eşi Demokrat Hillary Rodham Clinton, ikinci dönem senatör oldu.

· 2000 seçimlerinde Demokrat Parti'nin başkan adayı olan ancak Cumhuriyetçilerin Irak politikasına verdiği destekten dolayı partisi tarafından aday gösterilmeyince bağımsız aday olan Joseph Lieberman, Connecticut eyaletinden senatör oldu.

· Virginia eyaletinde oyların yeniden sayılması gündemde. Yasal itirazlar, sonuçların gecikmesine sebep olabilir.

· Demokratlar, valilik seçimlerinde ise 5 eyalette bu makamları cumhuriyetçilerden geri aldı. 1994'ten beri valiliklerde de çoğunluğu ilk kez elde eden Demokratlar, 2008 başkanlık seçimleri öncesinde avantaj yakaladı.

· California eyaletinin Cumhuriyetçi ve eski aktör valisi Arnold Schwarzenegger, ikinci kez vali oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious