ABD Şii-Sünni birliğini istemiyor

ABD Şii-Sünni birliğini istemiyor.12197
  • Giriş : 29.10.2008 / 10:18:00

Şeyh Nebil Kavuk, direniş karşıtı bazı Arapların, Lübnan seçimleri için Lübnanlı bazı taraflara maddi destekte bulunmasını eleştirti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Lübnan İslami Direnişi Hizbullah'ın Güney Lübnan sorumlusu Şeyh Nebil Kavuk, direniş karşıtı bazı Arapların, İsrail'in 2006 Temmuz saldırısı sırasındaki maddi desteğinden daha fazla 2009 Lübnan seçimleri için Lübnanlı bazı taraflara maddi destekte bulunmasını eleştirti.

Kavuk “uluslarası siyasi istilaya karşı zafer kazanan ulusal proje, mali istilaya karşı da zarar görmeyecektir” diyerek para ile oyları satın almak isteyen kişilerin ulusal projelerinin çöktüğünü kaydetti.

Buna ilave olarak Kavuk, bazı Lübnanlıların İsrail'in saldırılarını görmezden gelirken, Suriye'nin Lübnan sınırına yakın bölgedeki askeri hareketliliğini olduğunundan fazla abartmalarını da eleştirerek “kasıtlı olarak İsrail'in tehditlerini görmezlikten gelmek, ulusal bir bir hatadır. Biz Lübnanlıların düşmanı tekdir. O da İsrail'dir. Suriye ise kardeş ve komşu bir devlet olup Lübnan ile ilişkileri de tarihi derinliğe sahiptir” dedi.

Kavuk, İsrail'in saldırılarını görmezden gelerek Lübnanlıları Suriye'ye karşı kışkırtanlara karşı şöyle seslendi “Suriye ile Lübnan arasında ihtilaf çıkartmak istiyorlar. Ne zamana kadar? Bu Lübnan'ın menfaatine midir?”
Amerika'nın Sünni ve Şiiler arasında karşılıklı iyi anlaşma içerisinde olmasını istemediğini vurgulayan Kavuk, “Amerika, Lübnanlılar arasında ittifakı sağlayacak her türlü köprüyü yok etmektedir. Çünkü Amerika, Lübnan'da sadece İsrail'in hedeflerinin gerçekleşmesi için çalışmaktadır. İsrail de Lübnanlılar arasındaki karşılıklı iyi niyet anlayışından rahatsızdır. Çünkü Lübnan'daki iç istikrar direnişi güçlendirir. İsrail Lübnan'da ulusal birliğin güçlenmesini arzu etmemektedir” dedi.

İSRA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*