ABD sınırda Türk askerini izliyor

  • Giriş : 25.05.2007 / 17:29:00
  • Güncelleme : 25.05.2007 / 17:46:57

Türkiye'nin snır boyundaki operasyonu ABD tarafından dikkatle izleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Türkiye - Irak sınırı boyunca PKK'ya yönelik yürüttüğü operasyon Amerikan askerlerinin de takibinde.

Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre, Amerikan askerleri, sınırdaki hareketlikle ilgili olarak, Irak'ın sınır kasaba ve köylerinden bilgi alıyor.

Bağdat'tan Zaho'ya giden Amerikan üst düzey istihbarat yöneticilerinin, kaymakam ile görüştükten sonra sınırda incelemelerde bulunduğu belirtildi.

Amerikan ordusuna ait iki helikopter de her gün sınır boyunca keşif uçuşları yapıyor. Karada da, Habur'un karşısındaki Halil İbrahim Sınır Kapısı’nda Amerikan askerleri beklemeye başladı.

Yerel Kürt hükümetine bağlı peşmergelerin de sınırda bulunan karakollarının etrafına yeni mevziler kazdığı yönünde bilgiler geliyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yaklaşık 30 bin askerle sürdürdüğü operasyonlarda, PKK üyelerinin geçiş noktaları tutuldu, sınır boyunca zıhrlı birlikler yerleştirildi.

Dün 6 askerin şehit olduğu Şırnak'ın Bestler Dereler mevkiine de takviye birlikler gönderildi.

ABD sınırötesi operasyona karşı çıkıyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sınırötesi operasyon olasılığıyla ilgili açıklamaları ABD'de de tartışılmaya başladı.

Olası bir operasyona karşı olduğunu defalarca açıklayan Washington tutumunu koruduğunu bir kez daha resmi ağızlardan duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tom Casey, Irak'a yönelik tek yanlı bir müdahalenin sorunu çözmeyeceğini söyledi.

Casey, "PKK'nın çözümlenmesi gereken gerçek bir tehdit olduğuna biz de inanıyoruz, Irak hükümeti de inanıyor. PKK'dan kaynaklanan bu tehdidin çözümlenmesinin en iyi yöntemi kesinlikle biz, Türk hükümeti ve Iraklılar arasındaki işbirliğinin sürdürülmesidir. Irak'a Türkiye'den veya başka bir yerden yönelebilecek tek yanlı bir askeri eylemin, herhangi bir sorunu çözebileceğini kesinlikle düşünmüyoruz" dedi.

ABD yönetiminin resmi tutumu bu yönde ancak kulislerde şartlı bir operasyona "yeşil ışık" yakılabileceği konuşuluyor.

PKK faaliyetlerindeki artışla birlikte yükselen tansiyon ve bunun seçim sürecine olası yansımaları ABD yönetimini rahatsız ediyor.

CNN TÜRK'e bilgi veren kaynaklar, bu rahatsızlığın ilke olarak operasyonun karşısında duran Washington'ın yaklaşımında değişikliğe yol açabileceğini söyledi.

George Bush yönetimi olası bir operasyon için hem Bağdat'ın hem de Kuzey Irak'taki yerel yönetimin onayının alınması şartını öne sürüyor.

Operasyonun sınır boyundaki PKK kamplarıyla sınırlı olması isteniyor. Harekatın süresinin geniş tutulmaması ve bir defalık olması şartıyla onaylanabileceğine işaret ediliyor.

Bu şartlar altındaki bir operasyona Türkiye'nin vereceği cevap ise merak konusu. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Washington ziyareti sırasında sınırlı bir operasyona razı olmadıklarını söylemişti.

"TSK İSTERSE ADIM ATARIZ"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 23 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, Kuzey Irak'a operasyon konusunda, ''Biz, ülkemizin huzuru, mutluluğu neyi gerektiriyorsa onu yaparız. Bu konuda da bizim güvenlik güçlerimizle, askerimizle herhangi bir ayrı düşmemiz söz konusu olamaz'' dedi.

Erdoğan, "Kuzey Irak'a operasyon düşüncesi var mı, Silahlı Kuvvetlerle bu konuda tam bir görüş birliği içinde misiniz?" sorusu üzerine, Yapılması gereken neyse; sınır ötesi, sınır içi, bunun vakti saati geldiğinde zaten iletişimlerimiz anında kurulu. Belli ön hazırlıkları bu işin zaten vardır. Burası Türkiye Cumhuriyeti, kabile değil burası" diye konuştu.

Başbakan, "Böyle bir şeyde zaten atılması gereken adımları atacak güçtedir. Bu noktada polisimizle, askerimizle hazır vaziyetteyiz. Zaten şu anda bir hassasiyet var. Böyle bir durumdayız. Bu konuda gerektiğinde bu adım atılır. Hiç gecikmez" ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious