ABD sivil ölümlerine rağmen kararlı

ABD sivil ölümlerine rağmen kararlı.13141
  • Giriş : 10.05.2009 / 23:31:00

ABD, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin, Amerikan savaş uçaklarının geçen hafta iki köyü vurmasından sonra hava saldırılarının durdurulması talebine olumsuz karşılık verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı James Jones, ABC televizyonuna yaptığı açıklamada, ABD'nin Afganistan'da hava saldırılarını sona erdirmeyeceğini söyledi.

Amerikan güçlerinin, en uygun istihbarata dayanarak askeri kararlarını almaya devam edeceğini ifade eden Jones, hiçbir harekatı seçenek dışı bırakmayacaklarını kaydetti.

Jones, sivil kayıplar olmaması için dikkatli olmaları gerektiğini ve bu konudaki çabalarını iki katına çıkaracaklarını ifade ederken, "Bir elimizi bağlayarak savaşamayız" dedi.

ABD'nin en son Afganistan'ın batısındaki Ferah vilayetinde düzenlediği hava saldırısında ölen sivillerin sayısının 130'u bulabileceğini belirten Karzai, geçen haftaki Washington ziyaretinde hava saldırılarının durdurulmasını istemişti.

FOSFOR BOMBASI ŞÜPHESİ

Öte yandan, Ferah'taki çatışmalar sırasında beyaz fosfor kullanıldığı şüpheleri de dile getirildi. ABD güçleri ise Ferah'ta beyaz fosfor kullanmadıklarını açıkladı.

Afganistan bağımsız insan hakları komisyonunun bir üyesi, yaralıları tedavi eden doktorların, beyaz fosfor gibi bir kimyasalın neden olmuş olabileceği alışılmadık yanıklar bildirmesi üzerine inceleme başlattıklarını söyledi.

ABD askeri sözcüsü ise Amerikan güçlerinin geçen hafta Ferah'ta beyaz fosfor kullanmadığını savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*