ABD teröristleri kullanıyor!

  • Giriş : 03.08.2006 / 00:00:00

Sadr grubunun Kerkük temsilcisi el Musavi, ABD'nin Irak'ta teröristlere para karşılığı eylem yaptırdığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Iraklı Şii lider Mukteda Sadr'ın Kerkük temsilcisi Abdurrezak el Musavi, ABD'nin Irak'taki teröristlere para karşılığı eylem yaptırdığını iddia etti. El Musavi Mukteda Sadr'a bağlı güçlerin ise kimseden yardım almadığını belirtti.

Irak'ın kuzeyindeki Kerkük kentinde Cihan'a özel demeç veren Şii lider Mukteda Sadr'ın Kerkük temsilcisi Abdurrezzak el Musavi, direnişçi grupların silahlarının ABD ve İngiltere tarafından sağlandığını öne sürerek "ABD'nin direnişçilere yardım yaptığı apaçık ortadadır" dedi.

"ABD Irak'ı karıştırmak için teröristlere para karşılığı eylem yaptırıyor"

El Musavi, ABD'nin "İran Irak'taki Şiilere yardım edip Irak'ın içişlerine karışıyor" iddiaları ile ilgili değerlendirmesinde, "İran kendi işleri ile uğraşıyor. Bizce bu iddialar doğru değil." dedi. ABD'nin Irak'ta karışıklığı artırmak ve bölgeden çıkmamak için para karşılığı teröristlere eylem yaptırdığını iddia eden Şii yetkili, bunun açık örneklerinden birinin Kufe'de gerçekleşen ve 50 kişinin ölümüne neden olan patlamalar olduğunu söyledi. Bu saldırıların işgal güçleri tarafından gerçekleştirildiğini düşündüklerini belirten el Musavi, "Çünkü Kufe'de sünniler yaşamıyor. Bir diğeri örnek de Basra'da Irak polisi tarafından yakalanan iki teröristin ABD ve İngliz askeri olduklarının anlaşılması ve ABD güçleri tarafından karakoldan çıkarılıp görtürülmesidir" şeklinde konuştu. El Musavi, işgal güçlerinin tek hedefinin Irak'ı bölmek ve halka eziyet etmek olduğunu da sözlerine ekledi.

"İsrail'in hedefi Lübnan'ı işgal edip Hizbullah'ı etkisiz hale getirmek"

İsrail'in Lübnan'da sürdürdüğü bombardımanla ilgili düşüncelerini de açıklayan El Musavi, "İsrail, Müslüman kardeşlerimize karşı haksız bir savaş yürütüyor. Bu savaş yüzlerce sivil halkın ölümüne ve yaralanmasına çok sayıda sivilin yurtlarından çıkmalarına neden oldu" dedi. İsrail'in yaptıklarını hiç bir şekilde kabul etmediklerini ifade eden el Musavi, İsrail'in hedefinin Lübnan'ı işgal edip oradaki en etkili güç olan Hizbullah'ı etkisiz hale getirmek olduğunu vurguladı. El Musavi, "İsrail'in savaşı Yahudi-İslam savaşıdır." yorumunda bulundu.

-"Irak'ın kuzeyinde federal yapıya geçilmesi yerinde bir gelişme"

Şii yetkili, Irak'ın kuzeyindeki federal yapıya nasıl baktıkları yönündeki bir soruya ise "Orada federal bir yapıya geçilmesi birçok açıdan yerinde bir gelişmedir. Orada yaşayan insanlar birçok ortak özelliğe sahip. En başta yerel ve belli bir dilleri var. Bu bile burada federal bir yapıya geçilmesinin doğru bir adım olduğunu gösteriyor." yanıtını verdi. El Musavi, Irak'ın güneyinde ve orta kesiminde ise federal bir yapıya geçilmesinin biraz daha zor göründüğünü ifade etti.

"Saddam idam edilmeyi hak ediyor"

Abdurrezzak el Musavi, yargılaması süren Irak'ın eski lideri Saddam Hüseyin'e verilecek muhtemel ceza ile ilgili olarak da devrik liderin insanlık suçu işlediğini ve bu yüzden idam edilmesi gerektiğini belirtti. El Musavi, "Saddam idam edilmeyi hak ediyor" diye konuştu.

El Musavi, Başbakan Nuri el Maliki'nin "Ulusal Uzlaşma Planı"nı desteklediklerini ancak bu planın başarılı olması için bütün direnişçi gruplarla ayrım gözetmeksizin görüşülmesi gerektiğini söyledi. Şii yetkili "birleştirici" olarak nitelediği bu planla beraber Araplar, Kürtler, Türkmenler ve diğer etnik ve dini-mezhebi grupların bir arada yaşayabileceklerini ifade etti.

Kerkük'ün statüsü ile ilgili soruları ise yanıtsız bırakan Şii yetkili kentte Arap, Kürt, Türkmen, Asuri, Keldani, Şii ve Sünnilerin aynı çatı altında yaşamaları için çaba sarfedeceklerini belirtmekle yetindi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious