ABD: Türk polisine şükran duyuyoruz

ABD: Türk polisine şükran duyuyoruz.9691
  • Giriş : 09.07.2008 / 22:33:00

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, Türk polislerine, gösterdikleri fedakarlıktan dolayı şükran duyduklarını ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, ülkesinin İstanbul'daki başkonsolosluğunun önünde meydana gelen silahlı saldırıda yaşamını yitiren Türk polislerine, gösterdikleri fedakarlıktan dolayı şükran duyduklarını ve Türk polisinin Amerikan diplomatlarını korumak için ortaya koyduğu cesareti büyük takdirle karşıladıklarını söyledi.

McCormack, günlük brifinginde yaptığı açıklamada, "İstanbul'daki başkonsolosluğumuzun önünde bugün erken saatlerde meydana gelen terörist saldırıyı ABD kınıyor. Yaşamını yitiren üç polis memurunun ailelerine en derinden baş sağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Onlara, gösterdikleri fedakarlık ve yaptıkları görevden dolayı şükran duyuyoruz. Türk polisi, çok süratli ve etkili şekilde müdahale etti. Türk polisinin Amerikan diplomatlarını korumak için ortaya koyduğu cesareti büyük takdirle karşılıyoruz" dedi.

Sözcü McCormack, saldırıyı kınayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün açıklamasından ve Ankara ve İstanbul'daki Türk yetkililerinin verdiği destekten dolayı da takdir duyduklarını belirtti.

McCormack, "geçmişte olduğu gibi ülkelerimiz, terör tehdidini karşılamak için güçlü şekilde birlikte durmaya devam edecek" diye konuştu.

Sözcü, saldırının terörist nitelik taşıdığının bariz olduğunu belirterek, "bir grup insan, ABD'nin bir diplomatik tesisinin çok yakınındaki bir yere saldırıyor. Bu, tanıma göre, terörist bir saldırıdır" dedi.

McCormack , saldırıdan terör örgütü El Kaide'nin sorumlu olabileceğine ilişkin haberler bulunduğunun hatırlatılması üzerine, ''Bu noktada bunu ihtimal dışı bırakamayız. Ancak bunu destekleyecek bilgim de yok'' Saldırıdan kimin sorumlu olduğuna ilişkin Türk hükümetiyle birlikte çalışma çabalarımızı sürdürüyoruz'' diye konuştu.

McCormack, saldırının duyulması üzerine başkonsolosluk personelinin, bina içinde emniyetli bölgelerde toplandığını ve tehlike geçince personelden herkesin emniyette olduğunun anlaşıldığını, sonra da bir noktada personelin evlerine gittiğini söyledi.

Sözcü, yarın konsolosluğun genel işler için açık olacağını, ancak vize ve Amerikan vatandaşlarının işlemleri gibi konsolosluk işlerinin yapılmayacağını belirtti.

McCormack, bu saldırı konusunda önceden özel bir tehdit aldıkları yönünde bilgisi olmadığını dile getirirken, "ancak Türkiye'de ve bölgede gerçek tehdit ortamı var. Yetkililerimiz gerekli güvenlik önlemlerini alıyor" dedi.

Sözcü, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson'ın, ekibiyle toplanarak bazı ilave güvenlik önlemlerini ele aldığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*