ABD: Türkiye uyuşturucu güzergahı üstünde

  • Giriş : 29.02.2008 / 20:37:00

ABD Dışişleri Bakanlığı yayınladığı yıllık ''Uyuşturucu Kaçakçılığı Raporu''nda, Türkiye'nin Güneybatı Asya ile Avrupa arasında uyuşturucu kaçakçıları için faaliyet merkezi olmayı sürdürdüğü belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Raporun Türkiye'ye ilişkin bölümünde, Türk güvenlik güçlerinin uyuşturucu kaçakçılığına karşı yoğun mücadele içinde olduğu ancak kısmi başarı kazanıldığı ifade edildi.

Türkiye'de geçen yıl 9,2 ton eroin, 100 kg. kokain ve 1 milyon adet ecstasy hapının güvenlik güçlerince ele geçirildiği kaydedildi.

Raporda, Türkiye üzerinden geçen uyuşturucunun büyük bölümünün Batı Avrupa'daki piyasalara iletildiği ve Türkiye üzerinden gelen eroinin ABD'de önemli bir etkisinin bulunmadığı dile getirildi.

Raporda, Türkiye'nin yasal Afyon üretimi dışındaki üretime izin vermemeyi sürdürdüğüne de işaret edildi.

Raporun mali suçlara ilişkin bölümünde, Türkiye'de 2005 verilerine göre ekonominin yüzde 40 ila 50'sinin kayıt dışı olduğu tahmini yer aldı.

Raporda son yıllarda Türk hükümetinin terörle mücadelede terörün mali kaynaklarının kurutulmasını amaçlayan adımlar attığı, ancak bunun ilerletilmesi gerektiği ifade edildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı raporunda, Türkiye'nin halen sadece Türkiye Cumhuriyeti'ni hedef alan suçlar için yaptığı terör tanımını genişletmesi gerektiği de savunuldu.

Türkiye'de para aklama metotları arasında sınırdan döviz kaçırma, ülke içi ve dışı banka transferleri, ticari yolculuklar ve emlak, altın ve lüks otomobil gibi değerli alımların yer aldığı bildirildi.

Kara para aktarımının genellikle BAE, Pakistan ve başka Orta Doğu ülkelerindeki hesaplara yapıldığı ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious