ABD: Türkiye'de türbanı savunduk

  • Giriş : 15.11.2006 / 00:00:00

ABD Dışişleri Bakanlığının uluslararası dini özgürlükler temsilcisi Hanford, Washington'un, Türkiye'de kadınların türban takma hakkını desteklediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dini özgürlükler konusunda brifing veren Hanford, "Biz, dünyanın çeşitli ülkelerinde Müslümanların haklarını savunduk. Bunlara Burma, Hindistan, Pakistan, Azerbaycan, Çin, Fransa, Türkiye, Türkmenistan, Suudi Arabistan, İran ve Özbekistan dahil. Yönetimlerin ibadeti kısıtlayabildiği çeşitli yöntemleri protesto ettik" dedi.

Çeşitli ülkelere ilişkin örnekler veren Hanford, Türkiye'ye değinirken, "Biz, Fransa'da ve Türkiye'de, kadınların türban takmayı seçme hakkını savunduk" diye konuştu.

Hanford, ABD'nin, bütün inançlara mensup insanların dini özgürlüklerine ilişkin uluslararası çerçevede tanınmış haklarının korunması ilkesine bağlı olduğunu belirtti.

John Hanford, "Dünyanın değişik bölgelerindeki ülkelerle ilişkilerimizde, herhangi bir hükümetin benimsediği İslami gelenek veya yorumdan bağımsız olarak, bütün İslami geleneklere mensup Müslümanların dini özgürlüğünün korunması için çok çalışıyoruz. Barışçı ibadetin, tacize, kısıtlamalara veya kovuşturmaya uğraması kabul edilemez ve sonuçta bunlar, aşırılığın ve şiddetin artmasına yarar" diye konuştu.

Hanford, İstanbul'daki Fener Rum Patrikhanesi'nin durumunda ilerleme görülüp görülmediğinin sorulması üzerine de "Bu konuda çalışmayı sürdürüyoruz ve bazı ilerlemeler sağlanacağından umutluyum. Son günlerde bazı ilerlemeler olduğu haberleri geldi" dedi.

Hanford, Fener Rum Patriği Bartholomeos'un 28 Kasımda Papa 16. Benediktus ile yapacağı görüşmeye ilişkin ABD'nin görüşünün sorulması üzerine de başarı dilediklerini söyledi.

Hanford, dünyada dini özgürlüklerin aşırı ölçüde ihlal edildiği ülkeler olarak Burma, Çin, Kuzey Kore, Eritre, İran, Suudi Arabistan, Sudan ve Özbekistan'ı saydı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious