ABD: Türkiye'ye minnettarız

ABD: Türkiye'ye minnettarız  .16877
  • Giriş : 15.11.2007 / 08:57:00

Sean McCormack, İsrail-Filistin meselesinde Türkiye'nin verdiği destek için ABD'nin minnettar olduğunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, İsrail-Filistin meselesinin iki devletli çözüm yolunda ilerlemesinde Türkiye'nin siyasi, diplomatik, ekonomik ve benzeri desteğine güvendiklerini belirtirken, sürecin ilerlemesinde şu ana kadar Türkiye'nin verdiği destek için ABD'nin minnettar olduğunu söyledi.

McCormack, düzenlediği günlük basın toplantısında, İsrail ve Filistinli işadamlarını bir araya getirmeye yönelik Ankara Forumu'na ilişkin bir soruyu yanıtlarken, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın, bu konu hakkında Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile telefonda görüştüğünü ve bilgi aldığını kaydetti.

Sean McCormack, bu konudaki gelişmelere ilişkin ayrıntılar hakkında konuşmayı taraflara bıraktığını belirtti. McCormack, gelecekte kurulacak bir Filistin devleti ile İsrail'in ne tür bir ilişki içinde olacağının, en önemli konulardan biri olduğunu kaydetti.

Sözcü, pratik açıdan, siyasi anlaşmalardan başlamak yerine bu tür ekonomik ilişkiler temelinde çalışmanın, günlük bazda biraz daha kolay olduğuna işaret etti ve ''ekonomik ilişkiler üzerinde çalıştığınız zaman, bu ilişkilerde güven tesis etmeye hızlı bir başlangıç yapabilirsiniz'' dedi.

İsrail-Filistin barış sürecinde ABD'nin Türkiye'den beklentisinin sorulması üzerine McCormack, ''Türkiye, bu sürecin ilerlemesinde çok destek oldu. Diplomatik ve siyasi desteklerine çok minnettarız. Ankara'da sponsor oldukları buluşma, bunun bir örneği. Bu çerçevede biz ve taraflar, Türkiye'nin ve elbette uluslararası toplumun diğer üyelerinin, iki devletli çözüm yolunda iki tarafa yardım amacıyla önemli bir rol oynamasına bakacağız'' diye konuştu.

Türkiye'nin oynayacağı bu önemli rolün, ''siyasi, diplomatik, ekonomik veya başka tür bir destek'' olabileceğine işaret eden McCormack, gelecek aylarda ABD'nin, Türkiye'nin ve uluslararası toplumun diğer üyelerinin bu konudaki desteğine güvendiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious