ABD: "Türkiye'ye PKK konusunda yardım ediyoruz"

ABD:
  • Giriş : 15.12.2007 / 10:42:00

İstihbarat paylaşımının yanı sıra PKK'ya ilişkin uzun vadeli hedeflerin belirlenmesine yardım ediyoruz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Genelkurmay Başkanlığı Harekat Planlama Direktörü Tümgeneral Richard Sherlock, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'da, Irak konusunda bir brifing verdi.

Tümgeneral Sherlock, terör örgütü PKK'nın gündeme gelmesi üzerine, "Bu, sadece askeri bir mesele değil. Daha önce de dile getirdiğim gibi, terörist örgütlerin her biriyle tamamen aynı şekilde uğraşamazsınız. Dolayısıyla diğer yönetimsel unsurları katmanız gerekiyor. Bunlara ekonomik fırsatlar, enformasyon fırsatları ve diğer iktidara ait unsurlar dahil. Sanırım bu, şimdiye kadar sürdürdüğümüz görüşmelerden elde edilen bir kazanç" dedi.

Tümgeneral Sherlock "İstihbarat paylaşımının, Türkiye'nin Irak'a geniş çaplı bir kara operasyonu ihtimalini azaltıp azaltmadığının" sorulması üzerine, "Bu karar Türklere ait" dedi.

Sherlock, sözlerine, "Yaptığımız iş, nerede elde edersek PKK'ya ilişkin Türklere bilgi vermek. Ayrıca onlara, PKK'ya ilişkin uzun vadeli hedeflerinin neler olduğunu belirlemelerinde yardım sağlıyoruz. Yani sadece onlarla birlikte çalışıp askeri operasyon imkanı sağlamıyoruz" diyerek devam etti.

"Bunun daha geniş bir çözümü olmalı"

Tümgeneral Sherlock, "Yapmaya çalıştığımız şey, onların (Türklerin), bunu daha geniş bir kapsama yerleştirmeleri gerektiğini, Başbakanlarınında yakın zamanda belirttiği gibi, bunun sadece askeri bir çözüm olmadığını, bunun daha geniş bir çözümü olması gerektiğini kavramalarını sağlamak. Uzun vadeli hedeflerinin neler olduğunu ve ayrıca uzun vadeli çözüme yardım edecek diplomatik, ekonomik, enformasyonel fırsatların asıl bir araya getirebileceklerini belirlemelerini sağlamak" dedi.

"Kış koşullarından dolayı Türk birliklerinin sınır bölgesinden daha içeri çekilip çekilmediğinin" sorulması üzerine Tümgeneral Sherlock, buna ilişkin pek bir bilgisi olmadığını, ancak kış koşullarının yaklaşmasıyla bunun göz önüne alınacağını ve Türk kuvvetlerinin gerekli görüldüğü şekilde konuşlandırılacağını söyledi.

Sherlock, Türk ve Irak hükümetleri arasında diyaloğun ilerlemesiyle bunun, "yerel bir çözüm yerine uzun vadeli, geniş tabanlı bir çözümüg eliştireceğini" kaydetti.

Tümgeneral Sherlock, "Ekim sonu, kasım başındaki askeri kriz geçti mi?" sorusu üzerine de "Önemli ölçüde ilerleme gerçekleşti ve bu ilerlemeler, sadece askeri yönde değil. Bunun daha geniş bir çözüm gerektirdiğiy önündeki diyalogda zannederim bir ilerleme oldu" diye konuştu.

"Irakli Kürtler bazı olumlu adımlar attı"

Türkiye ile Irak arasında terör örgütü PKK'ya ilişkin diyaloğun arttığını anlatan Tümgeneral Sherlock, Irak hükümetinin ve Iraklı Kürtlerin de bazı olumlu adımlar attığını söyledi.

Sherlock, "Bölgesel Kürt yönetimi, PKK'yı, onun finans kaynaklarını, harekat kabiliyetini kısıtlamaya başladı ve PKK, bunun etkisini hissediyor" dedi.

Tümgeneral Richard Sherlock, PKK sorununun, "Türkiye'ya karşı Irak" veya "Türkiye'ye karşı Kürtler" şeklinde bir konu olmadığını, ABD ve AB'ninde PKK'yi terörist bir örgüt olarak gördüğünü kaydetti.

Tümgeneral Sherlock, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, ABD Genelkurmay Başkan Yardımcısı Orgeneral James Cartwright ve Irak'taki koalisyon kuvvetlerinin komutanı Orgeneral David Petraeus'un yüz yüze görüştüğünü ve telefon görüşmeleri yaptığını hatırlatarak, Irak hükümetiyle de yakın şekilde çalıştıklarını belirtti.

Sherlock, Saygun, Cartwright ve Petraeus arasında temasların sürdüğünüv e komutanların yeniden bir araya geleceğini de söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious