ABD uçağına iniş izni verilmedi!

  • Giriş : 21.10.2007 / 09:35:00

Soykırım iddialarıyla ilgili tasarıya karşılık olarak, İncirlik'e program dışı inmek isteyen ABD uçağına izin verilmedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

THY uçakları kullanım bedeli ödememek için Ermenistan hava sahasından geçmeyecek

Ermeni soykırım iddialarına ilişkin tasarının ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde kabul edilmesinin ardından, ABD'nin Türk hava sahası üzerinden gerçekleştirdiği askeri uçuşlar ve İncirlik Üssü'nün kullanımı için verilen izinlerde, Türk tarafı "uyarıcı tavır" içine girdi.

Askeri ve diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre Türkiye, Ermeni soykırım iddialarına ilişkin tasarının ABD Temsilciler Meclisi'nde de kabul edilmesi durumunda, Türk-ABD askeri ilişkilerinde yaşanacak sıkıntıları ABD tarafına hissettirmek için bazı yaptırımları uygulamaya koydu.

Kısıtlama ve yavaşlatma
Henüz hava sahası ile İncirlik'in kullanımı konusunda resmi bir sınırlamaya gidilmediğini belirten yetkililer, "Ancak düzenli yaptığımız muamelelerde kısıtlama ve yavaşlatmalara gidildi. Bunlar Amerikan tarafınca tasarının kabul edilmesi durumunda alınacak önlemlerin birer habercisi olarak değerlendirilmelidir" diye konuştu.

Bu çerçevede, ABD'ye sağlanan Türk hava sahası üzerinden uçuş ve üs kullanım kolaylıklarında, Dışişleri Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'nın "zorlaştırıcı" tavır takınmaya başladığı öğrenildi. ABD askeri uçaklarının başta Afganistan ve Irak'taki birlikleri için gerçekleştirdikleri uçuşlar olmak üzere Türk hava sahasını kullanmaları için verilen "clerans" izinlerinin sayılarında kısıtlamaya gidildi.

Ermeni soykırımı iddialarına ilişkin tasarı nedeniyle ilişkilerde yaşanan soğukluğun en belirgin örneği, kısa süre önce İncirlik'te yaşandı. Karadeniz üzerinden Afganistan'a gitmekte olan bir ABD askeri kargo uçağının İncirlik Üssü'ne program dışı iniş talebine, geçmiş örneklerin aksine bu kez izin verilmediği öğrenildi. Bu kararla ABD tarafına, "Tasarı Kongre'den geçerse bu izinlerde daha büyük sıkıntılar yaşanabilir" mesajı verilmiş oldu.

'Türkiye blöf yapmıyor'
ABD Savunma Bakanı Robert Gates de önceki gün yaptığı açıklamada, "Türkiye blöf yapmıyor. Tasarının geçmesi halinde Irak'a ulaşım yolumuzu tamamen kesmeyebilirler ama askerlerimize ihtiyaçlarını ulaştırmamız zorlaşacaktır" demişti.

Ermenistan'a misilleme

ABD'deki Ermeni tasarılarını perde arkasından destekleyen Ermenistan'a karşı da "misilleme" niteliğinde bir hamle yapan Türkiye, THY'nin Orta Asya ve Uzakdoğu ülkelerine uçuşlarında kullandığı hava sahasını Ermenistan üzerinden geçmeyecek şekilde değiştirdi.

Sivil havacılık sektöründe bir ülkenin hava sahasını kullanan sivil uçakların o ülkeye belli miktar ödeme yapmak zorunda olduklarını belirten yetkilier, "Güzergâhı değiştirip Gürcistan üzerinden Orta Asya'ya ve Uzakdoğu'ya uçma kararı aldık. Ermenistan'a artık üst uçuş parası ödemeyeceğiz" değerlendirmesini yaptı.

Türkiye'nin bu kararı, tasarının Kongre'den geçmesi durumunda Ermenistan ile ilişkilerin de "dondurulacağının" önemli bir işareti olarak değerlendirildi.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious